Zakończył się remont zabytkowej śluzy Koźle na rzece Odrze – poinformował w czwartek Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. To znaczy, że w nadchodzącym sezonie żeglugowym śluza, będąca sporą atrakcją, znów będzie dostępna dla ruchu turystycznego.
W przesłanej PAP informacji rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach Linda Hofman podała, że warta ponad 1,5 mln zł inwestycja miała na celu poprawę bezpieczeństwa korzystających z obiektu oraz usprawnienie przeprawy. „Za sprawą prowadzonych prac, uzgodnionych z konserwatorem zabytków, śluza zmieniła swoje oblicze” – zaznaczyła Hofman i wyjaśniła m.in., że na górnych wrotach obiektu pojawiło się nowe poszycie, ale zakonserwowane zostały zarówno wrota dolne, jak i górne. Nowe jest też ich uszczelnienie.
Jak mówiła wojewódzka konserwator zabytków w Opolu Iwona Solisz, zabytkowe techniczne elementy śluzy Koźle powinny pozostać „świadectwem dawnej techniki otwierania i zamykania śluz”. Zwłaszcza, że – jak podkreśliła – śluza ta jest jednym z cenniejszych, dobrze zachowanych na Opolszczyźnie zabytków techniki, które budzą coraz większe zainteresowanie turystów i pasjonatów.
„Wykonawca przeprowadził także m.in. pogłębienie kanału odpływowego i dopływowego. Wszystko to oznacza, że po trwających 6 miesięcy pracach remontowych obiekt zyskał pełną sprawność techniczną i z rozpoczęciem sezonu żeglugowego bezpiecznie będą mogły powrócić w to miejsce rejsy pasażerskie” – dodała rzeczniczka.
Wojewódzka konserwator zabytków w Opolu Iwona Solisz powiedziała, że służbom konserwatorskim najbardziej zależało na tym, by podczas prac zachowana została zabytkowa infrastruktura techniczna śluzy – nawet jeśli pewne jej elementy okazałyby się już niepotrzebne np. dzięki nowocześniejszym rozwiązaniom. Zdaniem opolskiej konserwator zabytkowe techniczne elementy śluzy Koźle powinny pozostać „świadectwem dawnej techniki otwierania i zamykania śluz”. Zwłaszcza, że – jak podkreśliła – śluza ta jest jednym z cenniejszych, dobrze zachowanych na Opolszczyźnie zabytków techniki, które budzą coraz większe zainteresowanie turystów i pasjonatów.
Według zastępcy dyrektora RZGW w Gliwicach ds. Utrzymania Wód Stanisława Gruszczyńskiego zakończenie remontu śluzy to „ważna informacja dla regionu, gdyż śluza Koźle w każdym sezonie cieszy się dużym zainteresowaniem”. Fakt, iż śluza cieszy się dużym zainteresowaniem turystów potwierdził także w rozmowie z PAP inspektor nadzoru nad żeglugą Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu Zdzisław Świerczek. Mówił on, iż obiekt ten wykorzystywany jest w największym stopniu właśnie w ruchu turystycznym. Śluza jest bowiem zbyt wąska, by mogły z niej korzystać jednostki towarowe.
Świerczek dodał, że w związku z remontem w ostatnim sezonie statek turystyczny oraz wodniacy poruszali się tylko na terenie Portu Koźle, Stoczni oraz Kanału Gliwickiego. „Dzięki remontowi w nowym sezonie, na wiosnę, ruch turystyczny będzie się mógł odbywać także w kierunku Raciborza” – dodał.
Śluza Koźle pochodzi z początku XIX wieku. Ma - jak podał Świerczek - niespełna 42 metry długości i ponad 5,3 metra szerokości. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, niedaleko przystani Szkwał. Jej remont trwał od czerwca. (PAP)
kat/ laz/