Inne

10.09.2017

Opowieści o ziołach, ludowe zabawki na festynie "Podlaskie ziołami pachnące"

Opowieści o ziołach, folklorystyczne pokazy, wystawa kopii ludowych zabawek i fotografie drewnianych świątyń - to część atrakcji festynu etnograficznego "Podlaskie ziołami pachnące", zorganizowanego w niedzielę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku.

Dyrektor muzeum dr Artur Gaweł powiedział PAP, że placówka wykorzystuje do popularyzowania ziół swój własny ziołowy ogródek. To przy nim, w formie widowiska, prezentowane są opowieści o właściwościach ziół i o ich zbieraniu. Na festynie nie zabrakło też miodów, regionalnych wędlin i serów.

W muzealnym ogródku rośnie m.in. tymianek, rozmaryn, mięta, ruta, melisa, oregano, dziurawiec, lubczyk czy czosnek niedźwiedzi. "Uczymy też zastosowań tych ziół" - dodał Gaweł.

Osoby, które w niedzielę odwiedzą muzeum, mogą też obejrzeć wystawę ok. 30 kopii dawnych kolorowych zabawek wykonanych z drewna przez Marka Szyszko. Jak podkreślił Gaweł jest pomysł odtworzenia dawnej pracowni, w której powstawały np. kaczki na kółkach z drążkiem, popularna zabawka do ciągnięcia przez najmłodsze dzieci, koniki na biegunach, wózki, czy wiszące drewniane ptaki. Muzeum chciałoby wytwarzać w pracowni zabawki i być może sprzedawać je jako pamiątki.

W zbiorach skansenu jest ok. 80 dawnych zabawek, niektóre z lat 30-tych XX w., inne powojenne. "Są bardzo proste jeżeli chodzi o technikę wykonania" - dodał dyrektor.

Kolejna atrakcja to kilkadziesiąt krajek - czyli tkanych z wełny kolorowych pasów autorstwa Edyty Wiśniewskiej. Gaweł powiedział, że to element stroju ludowego, który wyszedł z użycia, ale jest często przechowywany przez właścicieli czy spadkobierców. Krajką - według dyrektora muzeum - zazwyczaj przepasywali się mężczyźni ale używano jej również do okręcenia bukietu ziół i zbóż święconego podczas uroczystości Matki Boskiej Zielnej.

Prezentowane krajki odtworzono z dawnych wzorów.

W plenerze można też obejrzeć zdjęcia podlaskich drewnianych świątyń różnych wyznań oraz budynków wiejskich wykonane na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat przez Artura Gawła. To elementem trwających Europejskich Dni Dziedzictwa.(PAP)

kow/ pru/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL