Religia

14.01.2019 aktualizacja 15.01.2019

Bp Kamiński: organizacja diecezjalnego synodu o młodzieży, budowa nowych kościołów

Bp Romuald Kamiński. Fot. PAP/M. Obara Bp Romuald Kamiński. Fot. PAP/M. Obara

Organizacja diecezjalnego synodu o młodzieży, budowa nowych kościołów oraz włączenie się w organizację obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. to główne priorytety pracy duszpasterskiej w diecezji warszawsko-praskiej - poinformował ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.

Bp Kamiński spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w Akademiku Praskim w Warszawie.

Jak zaznaczył hierarcha, w czasie roku, który minął od jego ingresu do katedry warszawsko-praskiej, odwiedził 11 parafii w ramach wizytacji kanonicznej, udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z 38 parafii oraz uczestniczył w uroczystościach wmurowania kamienia węgielnego w trzech kościołach.

Zdaniem bp Kamińskiego, najważniejszymi wydarzeniami roku 2018 dla diecezji warszawsko-praskiej było zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, podjęcie Dzieła modlitwy w intencji diecezji oraz obchody 100-lecia niepodległości, których centralnym punktem była msza św. w katedrze Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika 11 listopada.

Przypomniał, że w tym roku opublikowane zostały dokumenty "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasadach praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej" oraz "Dyrektorioum dotyczące zasad funkcjonowania w internecie kościelnych podmiotów publicznych oraz osób duchownych Diecezji Warszawsko-Praskiej". "Jesteśmy dopiero na początku drogi. Ogromna zmiana, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich lat w kwestii posługiwania się nowymi technologiami sprawia, że nie tylko starsze pokolenie, ale nawet młodzi nie potrafią się nimi mądrze posługiwać. Przed nami ogromna praca" - ocenił bp Kamiński.

Zapowiedział, że najważniejszym wydarzeniem zaplanowanym na rok 2019 będzie Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. "Jesteśmy świadomi, że dzisiejsze liberalne podchodzenie do rzeczywistości sprawia, że duża część młodych ludzi jest bardzo zagubiona. A jeżeli dodamy do tego fakt, że nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, to są w sytuacji nie do pozazdroszczenia" - ocenił bp Kamiński. Dlatego - jak wyjaśnił - wspólnota Kościoła ma obowiązek "poprowadzenia ich drogami Ewangelii".

Zapowiedział, że rozpoczęcie synodu zaplanowane jest na wrzesień, a 11 stycznia został powołany zespół przygotowawczy, którego zadaniem będzie opracowanie struktury synodu oraz zakresu zagadnień, których będą dotyczyły podejmowane prace. W skład zespołu weszli przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w KEP bp Marek Solarczyk, dyrektor Krajowego Biura Organizacji ŚDM Emil Parafiniuk i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży ks. Michał Dziedzic.

Bp Kamiński zaznaczył, że na obszarze diecezji warszawsko-praskiej wciąż zwiększa się liczba mieszkańców, dlatego istnieje pilna potrzeba organizowania nowych punktów duszpasterskich. Poinformował, że w najbliższym czasie nastąpi kolejny etap powstawania nowych parafii: rozpocznie się budowa kościoła w parafii Matki Bożej Pompejańskiej na Żeraniu, rozpoczną się prace nad ustaleniem granic parafii i zorganizowaniem duszpasterstwa przy ul. Podskarbińskiej. Dodał, że powołania nowej parafii wymaga też budowa osiedla na terenie dawnej FSO.

Jak mówił hierarcha, badanie statystyczne przeprowadzone na terenie diecezji pokazały, że w roku 2018 na niedzielną mszę św. przychodziło prawie 29 proc. wiernych. Zdaniem bp. Kamińskiego, widoczny w statystykach spadek liczby praktykujących jest pozorny, ponieważ duża część wiernych to przyjezdni, którzy w ciągu tygodnia pracują lub studiują w Warszawie, a na weekend wracają w rodzinne strony. Dodał, że choć spadła liczba tzw. dominicantes, odnotowano wzrost liczby osób przyjmujących Komunię św. "W praktyce oznacza to, że jest większa dojrzałość tych, którzy chodzą na mszę św." - ocenił. Zdaniem bp. Kamińskiego, następuje polaryzacja społeczeństwa - "wierni stają się zimni, albo gorący" tzn. bardziej angażują się w życie Kościoła, albo z niego odchodzą.

Bp Kamiński poinformował też, że w diecezji rozpoczęły się przygotowania do obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Jak wyjaśnił, diecezja warszawsko-praska jest szczególnie powołana do czuwania nad tym wydarzeniem, ponieważ 20 lat temu polecił jej to papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w diecezji. Przypomniał, że to z terenów, na których obecnie jest diecezja warszawsko-praska, pochodził ks. Ignacy Skorupka, na terenie diecezji powstały też kościoły upamiętniające te wydarzenia. "Myślę, że Polacy trochę zdają sobie sprawę, ale Europa zupełnie nie, z tego, jak ważna była to bitwa. Bo gdyby nie wydarzenia pod Warszawą, fala bolszewizmu rozlałaby się na Europę (...). Świadomość ważności roku 1920 musi zostać odbudowana dla całej Europy" - zaznaczył. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL