Mimo epidemii odbędą się Orszaki Trzech Króli 2021. Zostanie przeprowadzony w czterech formach: mini-orszaku, spaceru orszakowego, orszaku kolędowego lub orszakowy challenge kolędowy - oświadczył Piotr Giertych, przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.
W informacji opublikowanej na stronie fundacji Giertych podkreślił wartość kultywowania staropolskiej tradycji organizowania orszaków Trzech Króli proponując nowe formy jego przeprowadzenia.
Jako pierwszy wskazał mini-orszaki. Zamiast jednego dużego wydarzenia w mieście, można zorganizować mniejsze, np. w parafii, w domach kultury, czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego - powiedział Giertych. Zapowiedział jednocześnie, że fundacja wyśle na nie korony i śpiewniki.
Drugi pomysł to spacer orszakowy po trasie, którą dotychczas przechodzono. "Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli" - powiedział Giertych. Wspomniał, że tras może być też więcej.
Trzecia propozycja nawiązuje do starej tradycji spotkań w rodzinach czy salach parafialnych, podczas których wspólnie śpiewano kolędy. Nazwano ją "orszak kolęd". Wydarzenie to miałoby się odbyć 5 stycznia od godz. 17 do 20. "O godz. 19 wszyscy uczestnicy w całej Polsce zaśpiewają kolędę +Mędrcy świata, monarchowie+" - zapowiedział Giertych.
Czwarty pomysł to "orszakowy challenge kolędowy". "Zachęcamy do tego, by rodziny nagrały się, kiedy śpiewają kolędę w domu, w rodzinnym gronie i wezwały do kolejnego odśpiewania kolęd swoich znajomych, 3 inne rodziny. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy" - wyjaśnił przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także +świętem Epifanii+ lub +świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.
Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/