Ulicami 420 miejscowości w Polsce i szesnastu miast za granicą przejdą w środę, 6 stycznia, Orszaki Trzech Króli - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie rzeczniczka prasowa OTK Anna Śmigielska. Jest to o 90 miejscowości więcej niż w roku ubiegłym.
"Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty jest na ewangelicznym przekazie sprzed 2016 lat - Mędrcowie ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by "odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając Go tym samym całemu światu" - podkreśliła rzeczniczka Orszaku.
W Orszaku przedstawiane są sceny ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu takie jak Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze złem, Brama do Nieba.
Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. "W ten sposób wszyscy mogą się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia" - podkreśliła Śmigielska.
Święto Trzech Króli to okazja do odkrywania bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z wyjątkowo pięknymi świętami Bożego Narodzenia. "Orszak Trzech Króli systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowanie szopek Bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów" - podkreślił Maciej Marchewicz z Fundacji Orszaku Trzech Króli.
W tym roku Orszak przejdzie w 420 polskich miastach i miejscowościach, a także w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w USA, na Ukrainie, w Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. Do policzenia uczestników Orszaku zostało rozesłanych 1,4 mln naklejek.
Hasło ósmej edycji Orszaku Trzech Króli to: "Nade wszystko miłosierdzie - Miłość Pokój, Przebaczenie". "Jest to nawiązanie do słów papieża Franciszka. W ten sposób zostają podkreślone wydarzenia Roku Świętego Miłosierdzia, oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży. W tegorocznym scenariuszu znajdą się również słowa św. Jana Pawła II oraz świętej Faustyny" - powiedziała rzeczniczka OTK.
Światowe Dni Młodzieży będą widoczne w Orszaku Trzech Króli w całej Polsce. Fundacja jest organizatorem ogólnopolskiej zbiórki publicznej na "światowe Dni Młodzieży w Diecezjach", przeprowadzanej w wielu miejscowościach w całej Polsce 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli. Dochód zebrany podczas zbiórki zostanie przekazany kwestującym miejscowościom na organizację pobytu uczestników ŚDM w tych miejscowościach.
6 stycznia 2015 roku - przypomniała Śmigielska - Orszak Trzech Króli odbył się w 330 miejscowościach, wzięło w nim udział łącznie ponad 1 mln osób. Kolejne 1,5 mln widzów obejrzało transmisję telewizyjną na żywo w TVP i TVP Polonia. (PAP)
skz/ par/