Na Jasnej Górze w ten weekend po raz ostatni można odwiedzić bożonarodzeniową szopkę; w niedzielę rozpocznie się tam nabożeństwo przygotowujące do Wielkiego Postu – wynika z informacji biura prasowego sanktuarium.
Jasnogórska ruchoma szopka, znajdującą się na tzw. fosach, zawierająca ok. 500 postaci i innych elementów ukazujących ludzką codzienność, w którą w Boże Narodzenie wchodzi nowonarodzony Jezus, jest zwyczajowo co roku otwarta do czasu poprzedzającego środę popielcową.
Z informacji na stronach biura prasowego Jasnej Góry wynika, że ruchomą szopkę w tym roku można jeszcze odwiedzać do niedzieli 19 lutego - w sobotę i niedzielę będzie ona otwarta w godzinach 9-20.
Bożonarodzeniowemu okresowi na Jasnej Górze towarzyszyła zbiórka pieniędzy na rzecz pozbawionej prądu Ukrainy. Zbierano pieniądze na zakup agregatów prądotwórczych, a także latarki, lampy, baterie czy świeczki. Z podsumowania zbiórki wynika, że z ofiar pielgrzymów zakupiono 125 agregatów prądotwórczych, które przewieziono już do Ukrainy – dla gospodarstwach domowych, szczególnie na wsiach, gdzie jest najtrudniej.
Jak przekazano na twitterowym profilu Jasnej Góry, w niedzielę po mszy św. o godz. 11. rozpocznie się tam nabożeństwo 40-godzinne ekspiacyjno-wynagradzające przed Najświętszym Sakramentem, przygotowujące do Wielkiego Postu.
Mirosława Szymusik z biura prasowego Jasnej Góry wyjaśniła, że nabożeństwo 40-godzinne adoracji Najświętszego Sakramentu w tamtejszej bazylice ma głównie charakter pokutny i przebłagalny za popełnione grzechy i stanowi przygotowanie do Wielkiego Postu.
W modlitwie tej uczestniczą grupy działające i posługujące na Jasnej Górze, wśród nich: Sodalicja Mariańska, Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne, a także zakony, zgromadzenia, wierni Częstochowy i pielgrzymi.
Nabożeństwo to zakończą nieszpory eucharystyczne o godz. 17. we wtorek 21 lutego br. Czterdziestodniowy okres pokutny poprzedzający Wielkanoc rozpocznie się w środę popielcową, 22 lutego br.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mrr/