Wystawę „Gwiazda Kurpiowska” poświęconą artystce ludowej Czesławie Kaczyńskiej - znanej kurpiowskiej wycinankarce - otwarto we wtorek w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (Mazowieckie).
"Czesława Kaczyńska od kilkunastu lat prowadzi działalność popularyzującą i chroniącą kulturę puszczańską i aktywizującą lokalne wspólnoty" - powiedziała podczas wernisażu dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel. "Wystawa jest hołdem dla tego, co już zrobiła i wciąż robi dla szerzenia regionalnej kultury" - dodała.
Ekspozycja składa się z trzech części. "W pierwszej główny akcent położyliśmy na wycinanki" – wyjaśniła autorka scenariusza wystawy Maria Kulczyk. "Pierwszy obiekt umieszczony przy wejściu to tytułowa gwiazda kurpiowska, której towarzyszą inne wycinanki w kształcie gwiazd i leluj. W tej części można także oglądać hafty, koronki, bibułowe kwiaty, pieczywo obrzędowe czy palmy i kierce wykonane przez artystkę" - dodała.
Drugą część wystawy stanowi ekspozycja odznaczeń, nagród i dyplomów, artystki - Kaczyńską odznaczono m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz brązowym i srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", jest też laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Trzecia część ekspozycji przedstawia odwzorowaną izbę domu, w którym Czesława Kaczyńska spędziła dzieciństwo. "To dom jej babci. Trzeba podkreślić, że babcia – Antonina Staśkiewicz - była bardzo ważną osobą dla artystki. Była jej pierwszą nauczycielką i mentorką" - powiedziała Kulczyk. "To właśnie ona, po ocenie debiutanckiej wycinanki wnuczki zadecydowała, że potrzebuje ona własnej pary nożyc" - podkreśliła.
Czesława Kaczyńska urodziła się w 1943 r. w rodzinie Staśkiewiczów, słynnej w regionie kurpiowskim z uzdolnień artystycznych. W wieku 14 lat odniosła pierwszy sukces, zdobywając drugą nagrodę w konkursie wycinanek, w którego jury zasiadał wybitny etnograf Adam Chętnik, założyciel Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
Z czasem wycinanka kurpiowska stała się znakiem rozpoznawczym Kaczyńskiej. Jej prace prezentowane były na ponad 40 ekspozycjach indywidualnych i wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. w Austrii, Danii, Szwecji, Włoszech, i na wystawie EXPO 2000 w Hanowerze. Dzieła artystki znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i na świecie.(PAP)
autor: Monika Zdziera
mzd/ pat/