Nowy gmach Biblioteki Raczyńskich, siedmiokondygnacyjny obiekt w centrum Poznania, otwarty zostanie 29 czerwca. Kosztował ponad 72 mln zł, znajdzie się w nim ok. 400 tys. książek. W dniu otwarcia zaplanowano zwiedzanie nowego obiektu, wspólną „przeprowadzkę” książek z zamkniętej filii biblioteki oraz uruchomienie specjalnych czytelni na świeżym powietrzu, gdzie przez cały dzień będzie można czytać książki. Otwarta zostanie też wystawa z najcenniejszymi obiektami ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich.
Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Biblioteki Raczyńskich Wojciech Spaleniak, otwarcie nowego gmachu to dla czytelników możliwość obcowania z książkami w przyjaźniejszych niż dotąd warunkach.
Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in. XIII-w. rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz kancjonału husyckiego z 1541 r., drukowanego w Pradze u Jana Roha.
„To jest biblioteka zaprojektowana w taki sposób, w jaki budowane są obecnie biblioteki na świecie: z otwartymi przestrzeniami przyjaznymi dla czytelnika. Ona będzie zarówno dla tych, którzy nie mogą żyć bez komputera, jak i dla tych, którzy wolą dostęp do książki tradycyjnej” - powiedział.
Elementem uroczystego otwarcia nowego gmachu będzie m.in. akcja przeprowadzki książek z zamkniętej filii biblioteki. Od budynku przy ul. Święty Marcin do nowego skrzydła obiektu na pl. Wolności utworzony ma być łańcuch osób podających sobie woluminy.
„Książki z gmachu przy ul. Święty Marcin już zostały przeniesione, trochę ich tam jednak zostało, byśmy mogli dokonać symbolicznego aktu przeniesienia książek ze starego do nowego budynku” – powiedział Spaleniak.
W nowym gmachu otwarta zostanie też wystawa „Księgi i sztuka. Dziedzictwo po Edwardzie i Atanazym Raczyńskich”. Oprócz najcenniejszych książek ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich zaprezentowane zostaną też zgromadzone przez Muzeum Narodowe w Poznaniu dzieła z kolekcji brata Edwarda – Atanazego Raczyńskiego.
Na wystawie pokazane będą m.in. rękopisy Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida a także Biblia w tłumaczeniu Jakuba Wujka z 1599 roku czy „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika.
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny poinformował na konferencji prasowej, że prawdopodobnie na otwarciu biblioteki obecny będzie prezydent Bronisław Komorowski.
Projekt „Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu” był współfinansowany z funduszy UE. Prace budowlane ruszyły w 2010 roku. Koszt inwestycji przekroczył 72,7 mln zł, z czego 60 proc. środków pochodziło z budżetu Poznania. Projekt nowej biblioteki powstał w pracowni Jems Architekci.
Nowy gmach połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich liczy siedem kondygnacji o łącznej powierzchni 11,7 tys. mkw. Na jego parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci, sala wystawowa i herbaciarnia, na pierwszym piętrze - wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem oraz biblioteka dla niewidomych. Kolejne piętra zajmą: informatorium i katalogi, czytelnie, i magazyny zbiorów bibliotecznych.
Otwarcie ufundowanej przez Edwarda hr. Raczyńskiego biblioteki miało miejsce 5 maja 1829 roku. W 1924 roku miasto Poznań przejęło bibliotekę na swoje utrzymanie. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. W styczniu 1945 roku podczas walk o Poznań biblioteka została zniszczona, spłonęło około 180 tys. woluminów.
Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in. XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz kancjonału husyckiego z 1541 r., drukowanego w Pradze u Jana Roha.(PAP)
rpo/ abe/