We wtorek w Gdańsku odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Instytutu Dziedzictwa Solidarności, która mieści się przy ul. Targ Drzewny 8.
Jak podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, podczas trzech lat działania Instytut Dziedzictwa Solidarności podejmował starania, aby w przestrzeni publicznej mogły zaistnieć inicjatywy pielęgnujące pamięć o dokonaniach Solidarności i przypominające ludzi, którzy budowali polską drogę do wolności i niepodległości.
„Przez te trzy lata prowadził on wielokierunkowe działania popularyzujące historię i osiągnięcia Solidarności, a działalność wystawiennicza i wydawnicza stanowiły tylko część jego aktywności” – mówił wiceminister Sellin dodając, że dzisiaj, gdy przy naszej granicy toczy się wojna, dziedzictwo Solidarności jest nam szczególnie potrzebne.
„Dostrzegliśmy je wyraźnie w masowym odruchu pomocy uchodźcom od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę, przyjmowaniu ich pod własny dach i zapraszaniu do własnego stołu. Tak na nowo interpretujemy słowo +solidarność+. Okazało się wówczas, że głęboko w nas zakodowane jest przekonanie, które stanowiło jedno z mott sierpnia 1980 roku, +nie ma wolności bez solidarności+” - zaznaczył.
Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności Mateusz Smolana, podkreślił, że ostatnie trzy lata działania instytutu były bardzo intensywne.
„Na przestrzeni ostatnich trzech lat z oferty wspólnej IDS oraz Fundacji Promocji Solidarności skorzystało ponad 240 tys. osób. Jesteśmy dumni z takiego wyniku i wierzymy, że pozyskanie własnej siedziby umożliwi dalsze realizowanie zamierzeń i celów statutowych” – powiedział.
Misją Instytutu Dziedzictwa Solidarności jest popularyzacja fenomenu i znaczenia NSZZ „Solidarność” oraz ruchu społecznego Solidarność w Polsce i na arenie międzynarodowej. Uroczyste podpisanie umowy powołującej Instytut Dziedzictwa Solidarności odbyło się 31 sierpnia 2019 r.
Nowa siedziba IDS mieści się przy ul. Targ Drzewny 8. (PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ aszw/