Rola mieszkańców w budowaniu miasta od 1945 r. do współczesności to główny wątek otwartej we wtorek w Zamku Książąt Pomorskich wystawy „Szczecin. Atlas obecności”. Ekspozycja, którą odwiedzający będą mogli zmieniać, będzie otwarta do końca sierpnia.
"Wystawa jest o Szczecinie i o jego mieszkańcach, i pokazywana z perspektywy jego mieszkańców – tych, którzy przyjechali tu po 1945 r. i tych, którzy mieszkają tutaj teraz" – powiedziała PAP we wtorek Renata Zdero z zespołu kuratorskiego ekspozycji.
Wystawę podzielono na trzy części – w pierwszej, ukazującej różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta odwiedzający poznają krótki rys historyczny dotyczący początków miasta i jego dziejów od 1945 r. Druga część wystawy poświęcona została urbanistyce i architekturze Szczecina i ukazaniu ich roli w scalaniu społeczeństwa. Jak wskazali organizatorzy, chodzi nie tylko o ważne, historyczne obiekty, ale przede wszystkim miejsca, z którymi mieszkańcy mają osobiste wspomnienia. Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego, ceremonii, wizyt prominentnych gości i znaczących spotkań, a także do buntów i protestów społecznych – aż po współczesność.
Ekspozycja składa się przede wszystkim z fotografii dokumentujących życie i obiekty miasta – jest ich ponad 2 tys., m.in. z zasobów PAP.
"Początkowo wydawało mi się, że pozyskanie zdjęć z wizyt prominentów w Szczecinie – głów państw, noblistów, będzie bardzo łatwą sprawą. Okazało się, że wcale nie – tego typu zdjęcia wykonują akredytowani dziennikarze. Trudno było zdobyć choćby zdjęcia z wizyty (szwedzkiego premiera) Olofa Palmego i ostatecznie udało się poprzez Polską Agencję Prasową do takich zdjęć dotrzeć" – powiedziała Zdero.
Jak wskazali autorzy ekspozycji, bardzo ważne jest dla nich współtworzenie jej przez mieszkańców miasta. W każdej części odwiedzający zachęcani są do zapisywania własnych przemyśleń, obserwacji, doświadczeń i wspomnień, a także do dzielenia się swoimi zdjęciami z życia codziennego w Szczecinie.
"Zadajemy pytania odbiorcom na temat tego, skąd pochodzą, co w mieście im się podoba i czego im w tym mieście brakuje. Pytamy ich o wybitnych szczecinian, którzy wiele zrobili dla miasta. My wybraliśmy dwadzieścia sylwetek, ale rozumiemy, że będzie pewien niedosyt, dlatego też odwiedzający mają możliwość zrobić notatkę i podzielić się z nami taką informacją, kogo ich zdaniem zabrakło i dlaczego" – wyjaśniła Zdero.
Wystawa ma być otwarta do końca sierpnia w galeriach skrzydła wschodniego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wejście J) w godz. 10 - 18.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/