PRL

30.09.2018

Otwarto zabytkową drewnianą szkołę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Zabytkową drewnianą szkołę z lat 50. XX wieku ze wsi Kalinowo Solki, którą przeniesiono do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie koło Białegostoku, otwarto oficjalnie w w niedzielę. Będą tam m.in. prowadzone zajęcia o podlaskich zwyczajach i tradycjach.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) ma charakter skansenu. Na jego terenie znajduje się około 40 obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki, dwory. Na początku roku do muzeum przeniesiono budynek drewnianej szkoły. To - jak informuje instytucja - pierwszy taki obiekt w skansenie.

Szkoła to jednokondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem. Została postawiona w latach 50. ubiegłego wieku we wsi Kalinowo Solki w gminie Kulesze Kościelne. Jak informuje Iwona Zawadecka z PMKL, szkoła działała niemal pół wieku. "Przez kilkanaście ostatnich lat budynek stał pusty i niszczał. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej znów będzie tętnił życiem" - dodała.

Parter szkoły to cztery przestronne pomieszczenia, które udostępniono zwiedzającym. Dwa będą służyły przekazywaniu wiedzy i umiejętności związanych z kulturą ludową regionu. Dzięki temu muzeum zyskało w końcu stałe miejsce, gdzie będzie się odbywała większość lekcji muzealnych i warsztatów.

Natomiast dwa pozostałe pomieszczenia będą przestrzenią wystawienniczą. W niedzielę otwarto tam dwie wystawy. W jednej z sal będzie można poczuć się jak w szkole sprzed lat, prezentowany jest tam bowiem wystrój klasy szkolnej z lat 60. XX wieku. Są stare ławki z otworem na kałamarz, liczydła i inne drobne przedmioty, które można było znaleźć w wiejskiej szkole w czasach PRL-u.

Druga wystawa mówi o historii szkoły z Kalinowa Solek, którą w połowie lat 50. ubiegłego wieku budowali nauczyciele i rodzice uczniów. Są tam prezentowane różne dokumenty i archiwalne fotografie. "Druga część wystawy niewątpliwie poruszy serca mieszkańców gminy Kulesze Kościelne" - powiedziała Zawadecka.

Drewnianą szkołę przeniesiono i wyremontowano w ramach realizowanego przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej programu "Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu", który otrzymał unijne dofinansowanie. Oprócz szkoły w skansenie stanęły także dwie zabytkowe stodoły, a na czterech budynkach wymieniono gontowe dachy. Wartość programu to ponad 2,5 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mpt/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL