Kultura i sztuka po 1989 roku

03.04.2019

Pałac Biskupów Krakowskich zamknięty dla zwiedzających

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, główna siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach, został do końca maja zamknięty dla zwiedzających. Powodem jest kolejny etap remontu obiektu, a zakończenie inwestycji zapanowano na 2021 rok.

Remont obiektu trwa nieprzerwanie od 2017 roku. Obecnie rozpoczęła się modernizacja elewacji zachodniej części dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. „Usiłowaliśmy pogodzić prowadzone prace z działalnością muzeum, ale zamknięcie naszej głównej siedziby było koniecznością. Zostanie ona udostępniona dla zwiedzających 1 czerwca” – powiedziała PAP rzecznik placówki Urszula Kinder.

Prace trwają także wewnątrz budynku. Odnawianie są m.in. tapiserie „Scypion Afrykański przyjmujący hołd Kartagińczyków” i „Bitwa nad Granikiem”. Projekt obejmuje także konserwację malowideł ściennych w Izbie Stołowej Górnej, tkanin i stropu w II Pokoju Senatorskim wraz z pięcioma obrazami: "Pożar Ławry Troickiej" i przedstawień personifikacji żywiołów - Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia.

Nad wejściem do pałacu znów pojawią się odtworzone figury posłów rosyjskich i szwedzkich, które zostały zdemontowane w XIX wieku.

Kinder poinformowała też, że rozstrzygnięty został przetarg na modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Sztuki znajdującej się w północnym skrzydle budynku. Prace potrwają kilka miesięcy, a galeria ma zostać udostępniona zwiedzającym jesienią 2019 roku.

Na czas trwania remontu część ekspozycji przeniesiona została do innych muzeów. Blisko 300 obrazów - wśród nich dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego – prezentowanych jest na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Natomiast do Muzeum Ziemi Chełmskiej trafiło całe wyposażenie apartamentu senatorskiego.

Trwa także instalacja sieci zabezpieczających, dzięki czemu obiekt będzie znaczniej lepiej chroniony. Według Kinder pozwoli to na eksponowanie cennych zbiorów, również tych wypożyczanych z innych palcówek muzealnych.

Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wyniesie ponad 21,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to około 18 mln zł. Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku.

Pałac Biskupów Krakowskich jest najlepiej zachowaną rezydencją z epoki Wazów w Polsce. Został wzniesiony staraniami biskupa Jakuba Zadzika w latach 1637-1644. Pierwotnie reprezentował styl renesansowy, a po przebudowie - barokowy. Jest jednym z najcenniejszych zabytków Kielc. Profesor Stanisław Lorentz nazwał go "kieleckim Wawelem". Od 1971 roku w pałacu mieści się Muzeum Narodowe.  W 2017 roku główna  siedziba kieleckiego muzeum została ustanowiona Pomnikiem Historii.

Muzeum Narodowe w Kielcach jest prowadzone wspólnie przez samorząd wojewódzki oraz resort kultury. Obecnie oprócz siedziby w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich obejmuje także oddziały: Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur, Ekspozycję Muzealną przy ulicy Orlej w Kielcach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (pow. kielecki) i Muzeum Archeologiczny w Wiślicy. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL