Kancelaria Prezydenta informuje: W trzy kolejne niedziele lipca warszawiacy oraz odwiedzający stolicę turyści będą mogli zwiedzić miejsca, w których prezydent RP pracuje i przyjmuje gości, a także podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej, obrazy Jerzego Nowosielskiego oraz nową salę Chorągwianą.
Pałac Prezydencki będzie otwarty 14, 21 i 28 lipca w godz. 10.00-16.00.
Odwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli zwiedzić m.in. salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja, w dniu Święta Flagi. Salę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność. W sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku. A od 4 czerwca 2013 roku prezentowany jest również jeden z historycznych egzemplarzy Konstytucji 3 Maja, wydanych 30 kwietnia 1981 roku w Warszawie przez Komisję Kultury Regionu Mazowsze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
Będzie można także podziwiać Galerię Rogalińską przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona. We wnętrzach Pałacu Prezydenckiego prezentowane są obrazy z Rogalina, siedziby Rodu Raczyńskich herbu Nałęcz, pałacu wzniesionego w latach 1768–1776, a od roku 1949 Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Są częścią zbioru zgromadzonego na przełomie wieków przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego (1847–1926) i pomieszczonego we wzniesionej przezeń przy pałacu w latach 1911–1912 galerii. W 1990 roku Edward Bernard Raczyński, były prezydent RP na uchodźstwie, powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską oraz prawa do pałacu i parku w Rogalinie.
W Pałacu Prezydenckim można będzie także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty. W Pałacu Prezydenckim zawisły obrazy zatytułowane: "Abstrakcja" z 1968, dwa dzieła z 1973 i 1978 roku, "Pejzaż zielony" z 1974 i 1985 roku, "Monastyr" z 1990 roku oraz "Cerkiew" z 1979, 1990 i 1992 roku.
Mieszkańcy stolicy i goście odwiedzający Warszawę będą mogli ponadto zobaczyć miejsca, w których prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki. Dla zwiedzających zostaną udostępnione m.in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - sala Kolumnowa, sala Obrazowa, sala Biała i sala Niebieska oraz Sień Wielka. W Sieni znajduje się proporzec prezydenta Polski, który w okresie międzywojennym powiewał na wieży Zamku Królewskiego i został zdjęty w momencie wybuchu II wojny światowej, w czasie bombardowania i pożaru Zamku.
Informacje dla zwiedzających
Wejście będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza.
Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb, walizek.
Osoby na wózkach inwalidzkich proszone są o kierowanie się do Pałacu Prezydenckiego przez bramę od strony hotelu Bristol.
Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia.
Pałac Prezydencki zostanie otwarty o godz. 10.00. Ostatnia osoba wejdzie o godz. 16.00.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/