Do końca października zamknięty będzie Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Świętokrzyskie). W zabytkowym obiekcie rozpoczął się remont. Prace obejmą renowację wnętrz, konserwację historycznych pieców kaflowych oraz elewacji placyku.
Jak poinformował w czwartek PAP Łukasz Wojtczak, kierownik muzeum w Oblęgorku remont obejmie wnętrza zabytkowego pałacyku - pomieszczenia będą pomalowane, z zachowaniem historycznych kolorów, a podłogi zostaną wycyklinowane. Stolarka okienna i drzwiowa zostanie poddana renowacji. Konserwacji doczekają się również piece kaflowe.
„Prace obejmą trzy zabytkowe piece, dwa z nich pochodzą z czasów pisarza. Ich renowacja będzie jednym z najbardziej wymagających zadań dla konserwatorów. Piece będą doszczelniane, uzupełniane zostaną brakujące elementy” – poinformował.
Zaznaczył, że renowacji poddana zostanie także zewnętrzną część budynku. Drewniane elementy elewacji, w tym najstarsza część pałacyku, zostaną naprawione i ujednolicone kolorystycznie. Dach zostanie uszczelniony, a ozdobne sterczyny dachowe - odnowione i ponownie zamontowane.
Kierownik muzeum zaznaczył, że wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Zgodnie z umową remont ma się zakończyć się do 17 października, a muzeum zostanie ponownie udostępnione zwiedzającym prawdopodobnie na przełomie października i listopada.
Koszt prac remontowych to ponad 1 mln zł. Remont jest finansowany z budżetu województwa świętokrzyskiego oraz Programu Ochrona Zabytków 2024 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pałacyk w Oblęgorku został przekazany Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 r., wkrótce po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.
Pałacyk otacza park w stylu angielskim urządzony przez ogrodnika Franciszka Szaniora, twórcę Ogrodu Saskiego w Warszawie.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zostało otwarte w 1958 roku. Obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. (PAP)
wdz/ aszw/