Religia

20.06.2018

Papież Franciszek złoży w czwartek ekumeniczną wizytę w Genewie

Papież Franciszek uda się w czwartek na 10 godzin do Genewy. W trakcie tej 23. zagranicznej podróży odwiedzi siedzibę Światowej Rady Kościołów, czyli działającą od 70 lat ekumeniczną organizację chrześcijańską. Odprawi też mszę dla katolików.

Szwajcaria będzie 35. krajem odwiedzanym przez Franciszka w czasie ponad 5 lat jego pontyfikatu.

Oczekuje się, że podczas wizyty w ośrodku protestantyzmu w mieście, gdzie działał Jan Kalwin, papież wystosuje mocne ekumeniczne orędzie oraz przesłanie pokoju. Spotka się tam również między innymi z 4-osobowymi delegacjami z Korei Północnej i Południowej.

Założona w 1948 roku Światowa Rada Kościołów skupia 350 protestanckich, anglikańskich i prawosławnych kościołów ze 120 krajów, do których należy ponad pół miliarda wiernych.

Papież udaje się do Genewy jako "pielgrzym ekumeniczny", by "iść, modlić się i pracować razem" na rzecz jedności chrześcijan i pokoju - podkreślił rzecznik Watykanu Greg Burke, przytaczając hasło tej jednodniowej podróży. Położył nacisk na jej wymiar ekumeniczny. "Z tego powodu papież nie odwiedzi żadnej z wielu międzynarodowych organizacji, które znajdują się w Genewie" - wyjaśnił.

Franciszek przybędzie do Genewy w czwartek około godziny 10 rano. Po ceremonii powitania przewidziano rozmowę papieża z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Alainem Bersetem w saloniku na lotnisku.

Następnie papież pojedzie do Centrum Ekumenicznego Światowej Rady Kościołów, gdzie weźmie udział w modlitwie z udziałem około 250 przedstawicieli różnych wyznań i wygłosi homilię.

Po południu odbędzie się tam spotkanie ekumeniczne, którego uczestnicy wysłuchają papieskiego przemówienia.

Ostatnim punktem wizyty będzie msza, jaką papież odprawi w hali Palexpo dla około 40 tys. osób, przybyłych zarówno z całej Szwajcarii, jak i sąsiedniej Francji.

Wieczorem Franciszek powróci do Rzymu.

"Wizyta papieża Franciszka stanowi nie tylko kamień milowy w obchodach naszej rocznicy, ale również w samym ruchu ekumenicznym" - napisał sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, luterański teolog z Norwegii pastor Olav Fykse Tveit w artykule na łamach watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano".

Papież "zachęci nas do dalszej pracy na rzecz sprawiedliwości i pokoju oraz umocni w przekonaniu, że jesteśmy w nowej fazie, czy też erze, na drodze do jedności chrześcijan" - dodał. Szef Rady zwrócił też uwagę na jej coraz mocniejsze relacje z Watykanem.

Będzie to druga wizyta zwierzchnika Kościoła katolickiego w tej organizacji. Św. Jan Paweł II odwiedził Światową Radę Kościołów w 1984 roku.

W środę po południu papież Franciszek w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej modlił się w intencji swej podróży.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ az/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL