Europa i świat po 1989 roku

23.01.2019

Papież otrzymał akwarelę przedstawiającą Dar Młodzieży

Na pokładzie samolotu lecącego w środę z Rzymu do Panamy papież Franciszek otrzymał akwarelę przedstawiającą żaglowiec Dar Młodzieży, który przypłynął już do tego kraju na Światowe Dni Młodzieży.

Gdy podczas lotu papież przyszedł przywitać się z wysłannikami mediów z całego świata, fotograf Grzegorz Gałązka wręczył mu dużą akwarelę namalowaną przez artystę Andrzeja Filipowicza z Grodna. Przedstawia ona Dar Młodzieży z logo Światowych Dni Młodzieży i polskimi barwami narodowymi. Artysta namalował też postać papieża na pokładzie.

Franciszek przyglądał się pracy, a następnie powiedział wyraźnie zadowolony: „Polacy są zdolni”.

Akwarela została podarowana papieżowi, by wiedział, że młodzi Polacy czekają na niego w Panamie i że niektórzy z nich przypłynęli tam żaglowcem.

W czerwcu w czasie audiencji generalnej w Watykanie uczestnicy Rejsu Niepodległości, w jaki wypłynął Dar Młodzieży, zaprosili papieża na pokład w czasie wizyty w Panamie. Punktu tego nie ma w programie papieskiej wizyty, ale - jak dowiaduje się PAP - strona polska nie traci nadziei.

W czasie krótkich nieformalnych rozmów z dziennikarzami Franciszek zapytany o to, czy pojedzie do Iraku, odparł: „Ja chciałbym pojechać”. Następnie dodał, że odradzono mu tę podróż z powodu braku bezpieczeństwa w kraju.

Papież zapowiedział natomiast, że w listopadzie uda się do Japonii.

Na początku spotkania na pokładzie samolotu papież podziękował dziennikarzom za ich pracę. Wspomniał niedawno zmarłego korespondenta agencji TASS, akredytowanego w Watykanie Aleksieja Bukałowa i wyznał, że bardzo go cenił.

Papież odmówił modlitwę za rosyjskiego dziennikarza.

Franciszek przyleci do Panamy około godziny 22.30 czasu polskiego.

Z pokładu papieskiego samolotu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL