Religia

11.12.2018

Para prezydencka zachęca do wsparcia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Czekając na Święta, pamiętajmy o tych, którzy zawsze potrzebują naszej troski – o dzieciach i młodzieży, zwłaszcza z uboższych rodzin – apelują prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Na Twitterze zachęcają do wsparcia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

"Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i dobiega końca rok 2018. Przeżywamy właśnie czas dla nas Polaków wyjątkowy – jubileusze odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej. Niedługo przy wigilijnych stołach będziemy wspominać ważne, uroczyste, piękne wydarzenia minionych 12 miesięcy" – powiedział prezydent w krótkim filmie opublikowanym we wtorek na Twitterze.

"Wspólnie radujemy się z wolności i wiemy, że oznacza ona odpowiedzialność za losy całej wspólnoty narodowej, w tym także solidarność z bliźnimi. Czekając na święta, pamiętajmy, więc o tych, którzy zawsze potrzebują naszej troski – o dzieciach i młodzieży, zwłaszcza z uboższych rodzin" – dodała pierwsza dama.

Jak zauważył prezydent: "Właśnie teraz możemy zrobić coś ważnego, aby wesprzeć naszych najmłodszych rodaków. Caritas już po raz 25. organizuje akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Rozprowadza miliony świec, które zapłoną w polskich domach".

"Kupując je, wspólnie składamy się na zimowiska i letnie kolonie, na leczenie i rehabilitację chorych i niepełnosprawnych. Dzieląc się tym małym dobrem, tworzymy razem wielkie dobro dla wielu" – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Wspólnie z pierwszą damą prezydent zachęcał do udziału w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom. "Ta akcja umacnia w nas poczucie wspólnoty, podobnie jak wtedy, gdy wywieszaliśmy biało-czerwone flagi i śpiewaliśmy hymn państwowy" – zaznaczył Andrzej Duda. "Okazywanie serdecznych uczuć i okazywanie praktycznego wsparcia osobom będącym w potrzebie to także wyraz naszego patriotyzmu i solidarności" – podkreśliła pierwsza dama.

"Niech, zatem ciepło i blask świec Caritasu wypełnią nasze domy i serca. Bądźmy solidarni, cieszmy się razem wolną ojczyzną i błogosławieństwem Bożego Dziecięcia" – życzył prezydent.

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają 1993 r. W kilku diecezjach przeprowadzono wówczas pilotażową akcję. W 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritasów diecezjalnych w Rusinowicach akcja zyskała wymiar ogólnopolski. Początkowo miała też inną nazwę – "Bożonarodzeniowa świeca Caritas". Jej symbolem była świeca z napisem Caritas, która miała stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników na przyjęcie Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Cały dochód ze sprzedaży świec przeznaczany był na pomoc dzieciom z ubogich rodzin, zwłaszcza na sfinansowanie dożywiania w szkołach.

Na zebraniu dyrektorów Caritasów diecezjalnych w 1995 roku postanowiono, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W promocję zaangażowały się media krajowe i lokalne. W 1996 r. w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom włączyli się harcerze z ZHP, prowadzący w Polsce akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło zapalane w grocie Narodzenia Pańskiego, a wraz z nim wigilijna świeca Caritasu, docierała m.in. do prymasa Polski, prezesa Rady Ministrów, prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Rok jubileuszowy 2000 to pierwsze ekumeniczne WDPD z udziałem Kościoła prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Akcję można wesprzeć, kupując świece Caritasu, których dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i Caritasach diecezjalnych w całego kraju. Można również wysłać SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritasu Polska z dopiskiem "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL