Kiedy rysuje się tak wiele niewiadomych co do czekającej nas przyszłości, do Niej, najbardziej ze wszystkich matek zatroskanej o nasze zbawienie, zwróćmy się słowami dwóch modlitw - wezwał podczas Pasterki Noworocznej abp Marek Jędraszewski, zwracając uwagę na rolę Maryi.
Tegoroczna Pasterka Noworoczna odprawiona została w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, w kontekście obchodzonej 1 stycznia uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, w wygłoszonej homilii zwracał uwagę na szczególną rolę tej postaci.
Podkreślił, że nie byłoby "naszego wyniesienia do godności dzieci Bożych bez Bogurodzicy Maryi, obdarzonej przez Pana szczególnym darem macierzyństwa Zbawiciela świata". "To dlatego liturgia mszalna dzisiejszego dnia zaczyna się pełnymi czci słowami hymnu Seduliusza: +Witaj, Święta Boża Rodzicielko, Ty wydałaś na świat Króla, który włada niebem i ziemią na wieki wieków+" - powiedział Jędraszewski.
Przypomniał, że Maryja zobowiązała się przed Bogiem do tego, by pod Jej opieką "Jezus mógł bezpiecznie wzrastać i przygotowywać się do czekającego Go dzieła zbawienia i odkupienia świata". "Równocześnie Ona sama czuła się odpowiedzialna za to, aby coraz bardziej, aż po krzyż na Golgocie, mogła Go w tym dziele wspomagać i sama w nim uczestniczyć. Dzięki temu właśnie pod krzyżem Ona, Bogurodzica, zrodziła się jako matka Kościoła, a przez to matka nas wszystkich" - podkreślił arcybiskup.
"Kiedy więc stoimy dzisiaj u progu nowego 2021 roku, i kiedy przed nami rysuje się tak wiele niewiadomych co do czekającej nas przyszłości, do Niej, najbardziej ze wszystkich matek zatroskanej o nasze zbawienie i o nasze wszelkie prawdziwe dobro doczesne, zwróćmy się słowami dwóch modlitw" - wezwał Jędraszewski.
Jak wskazał, "pierwszą z nich jest najstarsza, pochodząca z III wieku, maryjna modlitwa Kościoła: +Pod Twoją obronę, uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami nie racz gardzić w potrzebach naszych...+". Dodał, że druga z pieśni, czyli "Bogurodzica" to "najstarsza maryjna modlitwa Polaków, zwana przez Jana Długosza carmen patrium – +pieśnią ojców+, śpiewaną pod Grunwaldem i pod Warną".
Sześćdziesięcioletnią tradycję Pasterki Noworocznej w 1960 r. zapoczątkował ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Karol Wojtyła. Zaczęła ona gromadzić środowiska akademickie, a później kolejne grupy wiernych. Zwyczaj organizowania jej kontynuowali kolejny metropolici - kard. Franciszek Macharski i kard. Stanisław Dziwisz.(PAP)
nak/ mars/