Do 10 listopada w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można obejrzeć projekty wyróżnione, m.in. przez Polską Fundację Narodową w konkursie „Young Design 2021 – Rok Lema” – poinformował w poniedziałek PAP Temistokles Brodowski z PFN, która jest partnerem konkursu.
Tegorocznym tematem przewodnim konkursu – w Roku Lema - był design spekulatywny, czyli wzornictwo przyszłości, inspirowane właśnie twórczością polskiego autora. Brodowski powiedział PAP, że Polska Fundacja Narodowa dołączyła do partnerów konkursu organizowanego corocznie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Finałowe projekty można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w warszawskiej siedzibie Instytutu. Nagrodę prezesa Polskiej Fundacji Narodowej otrzymał projekt współczesnej kapsuły czasu - OSME. Przygotowała go absolwentka wydziału wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Anna Eliza Gwiazda.
Prezes PFN Marcin Zarzecki w rozmowie z PAP powiedział, że polski design to znamienita część europejskiej kultury i dziedzictwa narodowego, a głównym przesłaniem zaangażowania Fundacji w konkurs jest chęć wsparcia młodych projektantów oraz przyczynienie się do wzrostu znaczenia polskiego designu, nie tylko w naszym kraju, ale również na arenie międzynarodowej.
"Dlatego przed młodymi projektantami, szczególnie przed laureatem nagrody PFN, postawiliśmy złożone zadania i trudne do spełnienia kryteria wymagań. Synteza odważnej wizji i estetyki stanowiła jedynie podstawę oceny i miała być ubogacona wykraczającą ponad sztampę opowieścią zawierającą wątki futurologii Stanisława Lema" – wyjaśnił.
Według Zarzeckiego nagrodzony przez PFN projekt nie tylko spełnia te kryteria, ale "stanowi intrygujący przyczynek do rozwoju projektowania spekulatywnego w Polsce i w Europie".
Wiceprezes PFN Michał Góras powiedział PAP, że w jego ocenie polski design coraz lepiej promuje Polskę na świecie.
"Design to nie produkty, ale koncepcje wykraczające poza dany czas, korespondujące z twórczością Stanisława Lema – patrona tegorocznego konkursu. Fundacja postanowiła wesprzeć polskiego twórcę, który przedstawi projekt integrujący polską sztukę designu z filozofią przyszłości Lema" – zaznaczył Góras.
Oprócz nagrodzonego przez PFN projektu na wystawie można znaleźć inne nagrodzone w konkursie prace, m.in. projekt "HOSHI - twój prywatny kawałek nieba" uhonorowany przez ministra kultury prof. Piotr Glińskiego stypendium im. Wandy Telakowskiej. Przygotowała go studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Karolina Kruszewska.
Konkurs Young Design organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 12 lat i ma wspierać młodych projektantów w rozwinięciu kariery. Konkurs kierowany jest do studentów i absolwentów wzornictwa, sztuki, grafiki, malarstwa oraz architektury – podali organizatorzy. W tym roku stworzono specjalną kategorię konkursu – Very Young Design - skierowaną do młodzieży w wieku 13-18 lat, która próbuje swoich sił w projektowaniu.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–19.00 przy ul. Świętojerskiej 5/7. Wystawę można obejrzeć też w formie wirtualnego spaceru. (PAP)
ago/ dki/