Kultura i sztuka po 1989 roku

01.05.2019

Piąte urodziny Bramy Poznania

Wielką majówkę z okazji pięciolecia działalności organizuje od środy mieszcząca się w stolicy Wielkopolski Brama Poznania - pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Od 2014 roku miejsce to odwiedziło blisko milion osób.

Brama Poznania jest unikatową w skali kraju placówką z ekspozycją przybliżającą początki państwa polskiego. Prezentuje przede wszystkim historię Ostrowa Tumskiego, czyli leżącej obecnie w centrum Poznania wyspy katedralnej, która jest ściśle związana z najstarszymi dziejami Polski.

Jak poinformowała Monika Herkt z Bramy Poznania, w ciągu pięciu lat działalności placówkę odwiedziło blisko milion gości - w tym turyści ze 120 krajów. W wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez tę instytucję wzięło udział 200 tys. uczestników, a w imprezach edukacyjnych – 100 tys. osób.

Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił, że Brama Poznania stała się miejscem, które trwale wpisało się w przestrzeń miasta. "W nowoczesny sposób pokazuje tysiącletnią historię Poznania oraz ludzi, którzy współtworzyli go przez wiele pokoleń. Wydarzenia organizowane przez Bramę Poznania aktywizują mieszkańców i turystów. To punkt, który odwiedza niemal każda wycieczka - polska i zagraniczna" – powiedział.

Okazją do podsumowania pięcioletnich doświadczeń Bramy Poznania oraz do zaprezentowania ekspozycji i oferty placówki jest trwająca od środy do piątku jubileuszowa majówka. Jej uczestnicy mogą brać udział m.in. w prowadzonych przez cudzoziemców warsztatach o kulturach, zwyczajach i tradycjach świata. Na poznaniaków i turystów czekają koncerty, pokazy filmowe, kiermasze książek i płyt winylowych, wspólne plecenie Drzewa Przyjaźni, potańcówka, gimnastyka słowiańska oraz liczne warsztaty.

W placówce oglądać można też wystawę czasową "Jesteśmy u siebie. 5 lat na plakatach", która prezentuje pięć lat działalności Bramy Poznania poprzez wybrane plakaty promujące wydarzenia: wystawy, zajęcia edukacyjne, majówki i Weekendy z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Majówka w Bramie Poznania została przygotowana również z myślą o mieszkających w Poznaniu obcokrajowcach - program wydarzeń został przygotowany także w języku angielskim i rosyjskim, a w niektórych przypadkach także ukraińskim.

Brama Poznania rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Osoby odwiedzające to miejsce mogą być zaskoczone - obiekt nie jest muzeum, nie gromadzi historycznych eksponatów; historia prezentowana jest poprzez interaktywne urządzenia, ekspozycję zwiedza się z audioprzewodnikiem.

Placówka zlokalizowana jest nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie wyspy katedralnej. Zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks obiektów: modernistyczny budynek główny i zrewitalizowaną, pochodzącą z pruskich czasów Śluzę Katedralną, które łączy przerzucona nad rzeką kładka.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie częścią Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt tej dynastii. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL