Wielką majówkę z okazji pięciolecia działalności organizuje od środy mieszcząca się w stolicy Wielkopolski Brama Poznania - pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Od 2014 roku miejsce to odwiedziło blisko milion osób.
Brama Poznania jest unikatową w skali kraju placówką z ekspozycją przybliżającą początki państwa polskiego. Prezentuje przede wszystkim historię Ostrowa Tumskiego, czyli leżącej obecnie w centrum Poznania wyspy katedralnej, która jest ściśle związana z najstarszymi dziejami Polski.
Jak poinformowała Monika Herkt z Bramy Poznania, w ciągu pięciu lat działalności placówkę odwiedziło blisko milion gości - w tym turyści ze 120 krajów. W wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez tę instytucję wzięło udział 200 tys. uczestników, a w imprezach edukacyjnych – 100 tys. osób.
Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił, że Brama Poznania stała się miejscem, które trwale wpisało się w przestrzeń miasta. "W nowoczesny sposób pokazuje tysiącletnią historię Poznania oraz ludzi, którzy współtworzyli go przez wiele pokoleń. Wydarzenia organizowane przez Bramę Poznania aktywizują mieszkańców i turystów. To punkt, który odwiedza niemal każda wycieczka - polska i zagraniczna" – powiedział.
Okazją do podsumowania pięcioletnich doświadczeń Bramy Poznania oraz do zaprezentowania ekspozycji i oferty placówki jest trwająca od środy do piątku jubileuszowa majówka. Jej uczestnicy mogą brać udział m.in. w prowadzonych przez cudzoziemców warsztatach o kulturach, zwyczajach i tradycjach świata. Na poznaniaków i turystów czekają koncerty, pokazy filmowe, kiermasze książek i płyt winylowych, wspólne plecenie Drzewa Przyjaźni, potańcówka, gimnastyka słowiańska oraz liczne warsztaty.
W placówce oglądać można też wystawę czasową "Jesteśmy u siebie. 5 lat na plakatach", która prezentuje pięć lat działalności Bramy Poznania poprzez wybrane plakaty promujące wydarzenia: wystawy, zajęcia edukacyjne, majówki i Weekendy z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim.
Majówka w Bramie Poznania została przygotowana również z myślą o mieszkających w Poznaniu obcokrajowcach - program wydarzeń został przygotowany także w języku angielskim i rosyjskim, a w niektórych przypadkach także ukraińskim.
Brama Poznania rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Osoby odwiedzające to miejsce mogą być zaskoczone - obiekt nie jest muzeum, nie gromadzi historycznych eksponatów; historia prezentowana jest poprzez interaktywne urządzenia, ekspozycję zwiedza się z audioprzewodnikiem.
Placówka zlokalizowana jest nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie wyspy katedralnej. Zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks obiektów: modernistyczny budynek główny i zrewitalizowaną, pochodzącą z pruskich czasów Śluzę Katedralną, które łączy przerzucona nad rzeką kładka.
Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie częścią Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt tej dynastii. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pad/