Ponad 14 tys. uczniów, studentów oraz nauczycieli i dyrektorów z ok. 300 szkół noszących imię Jana Pawła II przybyło w czwartek na Jasną Górę. Ogólnopolską pielgrzymkę Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II zorganizowano po raz 18. Gościem był wieloletni sekretarz papieża, abp Mieczysław Mokrzycki.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, tegoroczna pielgrzymka miała szczególny wymiar ze względu na przypadającą za kilka dni - 16 października - 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Uczestniczący w spotkaniu abp Mokrzycki - kiedyś osobisty sekretarz Jana Pawła II, a dziś metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy - gratulował młodzieży i nauczycielom wyboru patrona szkół. Podkreślił, że wybór ten pozostaje wciąż aktualny - nie tylko jako upamiętnienie papieża, ale także jako wybór wzoru i przewodnika dla młodych ludzi.
Jan Paweł II "ma ciągle tę moc przemawiania, wypraszania łask i błogosławieństwa bożego - zwłaszcza teraz, kiedy jest święty" – powiedział arcybiskup, wyrażając radość, że św. Jana Paweł II wciąż żyje w sercach dzieci i młodzieży, potrzebujących - jak mówił - "przewodników w swoim wzrastaniu duchowym i w społeczeństwie".
Przewodniczący pielgrzymce biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, podkreślił, że przedstawiciele szkół co roku gromadzą się na Jasnej Górze, aby wyznać swoją wiarę, przywiązanie do Matki Bożej i przypomnieć nauczanie swojego patrona.
"Ta pielgrzymka jest wyjątkowa, ponieważ włączamy się w dziękczynienie z racji 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową" - powiedział biskup. Jak mówił, niektórzy uczniowie - uczestnicy pielgrzymki - są zbyt młodzi, by pamiętać św. Jana Pawła II. "Bardzo ważne jest, żeby przypominać osobę Ojca Świętego, przypominać nauczanie Jana Pawła II" - zaznaczył biskup, akcentując, iż szkoły Jana Pawła II chcą żyć według Ewangelii, zgodnie ze wskazaniami papieża.
W czasie pielgrzymki odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej, list uczestników spotkania do ojca świętego Franciszka, a także poświęcono pamiątkowe różańce z napisem "Jezu, Ufam Tobie".
Tradycyjnie Rodzina Szkół im. Jana Pawła II włączyła się także w organizację XVIII Dnia Papieskiego, który w tym roku odbędzie się 14 października. Częścią obchodów będzie zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Pieniądze zebrane podczas czwartkowej pielgrzymki zostaną przekazane do dyspozycji abp. Mokrzyckiego oraz - za pośrednictwem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK - na pomoc dla najbardziej potrzebujących powstańców warszawskich.
Imię zmarłego ponad 13 lat temu papieża nosi w Polsce ponad 1,3 tys. szkół; uczy się w nich ok. 300 tys. dzieci i młodzieży. Najwięcej takich placówek jest w województwach małopolskim i mazowieckim (ponad 150 w każdym z tych regionów), a także w podkarpackim i śląskim (po ponad 100) oraz wielkopolskim i lubelskim (po prawie 100). Papież patronuje też placówkom spoza Polski - m.in. na Litwie, w Niemczech, Australii i USA. Polskie szkoły współpracują ze sobą w ramach powołanej 20 lat temu Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II.
W 2005 r., gdy zmarł Jan Paweł II, szkół jego imienia było w Polsce niespełna 600. Szkoły im. Jana Pawła II prowadzą aktywną działalność charytatywną oraz m.in. organizują ogólnopolskie konkursy wiedzy o swoim patronie.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ mark/