Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Radomiu rozpoczęła się w zrewitalizowanym XIX-wiecznym Ratuszu. Radni wrócili w to miejsce po ponad 60 latach. Wcześniej znajdowało się tutaj m.in. Archiwum Państwowe.
Przed poniedziałkową sesją odbyło się otwarcie sali obrad, która nosi imię Marii Kelles-Krauz, przewodniczącej Rady Miejskiej w Radomiu w latach 1919 - 1926 i pierwszej kobiety na stanowisku przewodniczącej rady miejskiej w Polsce. W programie poniedziałkowych obrad są m.in. uchwały dotyczące zasad udzielania stypendium Prezydenta Miasta Radomia dla uzdolnionych uczniów szkół ponadpodstawowych i utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Instytut Miejski "Kamienica Deskurów" oraz nadania jej statutu.
Przez ostatnie lata obrady Rady Miejskiej w Radomiu odbywały się w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Moniuszki.
Ratusz wybudowany został w latach 1845–1848 według projektu Henryka Marconiego. Budynek wzniesiony w stylu neorenesansowym znajduje się w północnej pierzei Rynku. Początkowo pełnił funkcję siedziby władz Radomia, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych. W 1958 r., kiedy biura miejskiej Rady Narodowej przeniesiono do gmachu dawnej komisji wojewódzkiej przy ulicy Żeromskiego, do Ratusza wprowadziło się Archiwum Państwowe. Jesienią 2013 roku archiwum przeniosło się do nowej siedziby. Przez ostatnich kilka lat budynek stał pusty. Władze miasta podjęły decyzję o jego rewitalizacji.
W ratuszu, oprócz biura Rady miejskiej, znajduje się także Biuro Działalności Gospodarczej i Zezwoleń oraz Biuro Rewitalizacji.
Renowacja ratusza znajdującego się na radomskim Rynku jest ważnym elementem rewitalizacji zabytkowej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego. W ramach tych działań prowadzona jest także przebudowa znajdującego się w niedalekim sąsiedztwie XIX-wiecznego zespołu kamienic Deskurów. Obiekty te mają pełnić funkcje muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ pad/