Polskie Koleje Linowe (PKL) przebudowują górną stację ośrodka na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju, by przywrócić jej historyczny, przedwojenny charakter i wprowadzić nowe udogodnienia dla turystów. Otwarcie zapowiadane jest na lato przyszłego roku.
"Prace przy górnej stacji ruszyły już we wrześniu, a wkrótce rozpoczną się także na stacji dolnej, dzięki czemu cały obiekt będzie mógł powrócić do swojego przedwojennego charakteru i przyjmować turystów w odrestaurowanych wnętrzach art deco" – zapowiadają władze spółki w przesłanym PAP komunikacie.
W odnowionym budynku powstanie między innymi restauracja i tarasy widokowe. Pojawią się także dodatkowe atrakcje dla turystów przenoszące ich w klimat XX-lecia międzywojennego oraz udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub podróżujących z dziecięcymi wózkami.
Według planów zarządu spółki PKL, pasażerowie słynnej kolejki na Górę Parkową przeniosą się do Krynicy z czasów dwudziestolecia międzywojennego. W ramach projektu wnętrza budynków zostaną zaaranżowane tak, aby nawiązywały do stylu lat 30-tych. Wnętrza maja być wyposażone w szereg nowinek technologicznych i projekcji multimedialnych.
W górnej stacji ośrodka powstaje restauracja nawiązująca klimatem i wyposażeniem do minionej epoki. Znajdą się w niej elementy stylu art deco - od lamp dekoracyjnych, stylizowanych mebli po inne detale wyposażenia. Projekt górnej stacji obejmuje również przebudowę pergoli mieszczącej kawiarnię i wyposażenie jej w szklane, otwierane ściany, chroniące przed wiatrem w okresie jesienno-zimowym oraz nowe okna, przez które turyści będą mogli obserwować widoki po stronie "Rajskich Ślizgawek" czyli zjeżdżalni grawitacyjnych.
"Przebudowie ulegnie także dziedziniec wewnętrzny, z którego półokrągłymi schodami będzie można dostać się na słoneczny taras restauracji. Nowa nawierzchnia umożliwi tam przeprowadzanie dancingów, których tradycja na Górze Parkowej sięga lat 30-tych ubiegłego wieku" – zapowiadają władze spółki.
Ważnym elementem planowanej renowacji są także dwa tarasy na piętrze restauracji o łącznej powierzchni ponad 200 m kwadratowych.
Kolejkę linowo–terenową na Górę Parkową w Krynicy Zdroju wybudowano w 1937 r. Jest to najstarsza kolej tego typu w Polsce. Rok później powstała podobna kolej na Gubałówkę w Zakopanem. (PAP)
Autor: Szymon Bafia
szb/ robs/