Muzeum Mazowieckie w Płocku i jego oddziały, jak np. Muzeum Żydów Mazowieckich, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, zorganizuje Noc Muzeów w formie internetowych prezentacji. Przygotowano pięć filmów, których bohaterami będą taniec, fotografia, zioła, japoński miecz i czerwony automobil.
Filmy dostępne będą w sobotni wieczór na Facebooku na profilach płockiego Muzeum Mazowieckiego i Muzeum Żydów Mazowieckich oraz Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Jak zapowiada Milena Kolibczyńska z płockiego Muzeum Mazowieckiego, tłem jednego z filmów będzie stała ekspozycja placówki poświęcona secesji, a konkretnie - salon dawnej kamienicy mieszczańskiej. „Edukatorka i przewodniczka, Agnieszka Kaniewska-Płocieniak opowie o tańcu doby belle epoque, o walcu, kankanie i o początkach tanga. O tym, co oznaczał taniec i jakie funkcje pełnił w czasach, gdy rodziła się nowoczesność” – wyjaśniła Kolibczyńska. Jak dodała, opowieść będzie ilustrowana tańcem w wykonaniu dwóch par młodych tancerzy z płockiego Studia Tańca Falkon, którzy zaprezentują tango i walca wiedeńskiego.
Muzeum Mazowieckie, przygotowało także film w swym oddziale etnograficznym, mieszczącym się w zabytkowym spichlerzu w Płocku, w znajdującym się tam japońskim aneksie wystawy „Sztuka Dalekiego Wschodu". „Naszymi gośćmi byli członkowie Płockiego Stowarzyszenia Aikido Ren Shin. Obejrzymy nie tylko pokaz ich umiejętności, ale dowiemy się także, że praktykowanie sztuk walki to nie tylko praktyczna samoobrona, ale także ruchowa forma ekspresji filozofii Dalekiego Wschodu, innymi słowy - forma medytacji, jak kaligrafia, ikebana, ceremonia parzenia herbaty” – przekazała Kolibczyńska. Jak podkreśliła, bohaterem tej opowieści będzie japoński miecz – katana oraz pokaz Iaido, „sekretnej sztuki dobywania miecza”.
Bohaterem następnego z filmów przygotowanych na Noc Muzeów będzie wystawa fotograficzna „Re-generation” Chucka Fishmana. „Wystawa składa się ze zdjęć dokumentujących życie Żydów w powojennej Polsce. W rolę filmowego przewodnika wcielił się Rafał Kowalski, zastępca kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich” – informuje Kolibczyńska.
W plenerach Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w położonym niedaleko Płocka Wiączeminie Polskim powstał z kolei film z udziałem Natalii Załęskiej-Pyć, zielarki z Warmii. „Z panią Natalią pójdziemy na filmowy spacer botaniczno-degustacyjny, na którym poznamy rosnące na terenie skansenu rośliny dzikie, ale jadalne” – anonsuje prezentację Kolibczyńska. Jak dodaje, film będzie opowieścią „o bardzo niedocenianych składnikach polskiej kuchni”. „Porozmawiamy, dlaczego dzikie rośliny są zdrowsze od tych dostępnych w sklepach i hodowanych na szeroką skale. Przyrządzimy także trzy potrawy z zerwanych chwilę wcześniej badyli, zielska i chwastów” – zapowiada Kolibczyńska.
W ramach internetowej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć także fragment przygotowywanej jeszcze nowej, stałej ekspozycji Muzeum Mazowieckiego w Płocku, prezentującej sztukę dwudziestolecia międzywojennego i art deco – wystawa ta jest na razie niedostępna dla publiczności. „W filmie zaprezentujemy jedną z najpiękniejszych ozdób ekspozycji - lśniące i czerwone auto z roku 1926 marki Jowett. Auto jest wyrazem zamiłowania epoki międzywojnia do blichtru i prędkości. Opowie o nim przystrojony w elegancki frak Michał Sobociński, edukator i przewodnik” – zachęca do obejrzenia produkcji Kolibczyńska.
Muzeum Mazowieckie w Płocku obchodzi w tym roku 200-lecie istnienia. Placówka, która obecnie nosi tę nazwę, powstała w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Cała jej kolekcja, w tym m.in. ze zbiorami secesji, działu etnografii, sztuki ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu, liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów. Nowa stała ekspozycja placówki, poświęcona art deco, która powstaje w odrestaurowanej na ten cel kamienicy, ma zostać otwarta jeszcze w tym roku.
„Ze względów bezpieczeństwa nie zdecydowaliśmy się organizować tradycyjnej Nocy Muzeów. Nic jednak straconego - szaloną noc atrakcji przygotujemy jesienią, gdy wspólnie świętować będziemy jubileusz 200-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku” – zapowiada placówka.(PAP)
mb/ dki/