Po raz ósmy ulicami Krakowa przejdzie w sobotę Orszak Trzech Króli. Trzej królowie wyruszą z różnych kościołów i spotkają się na Rynku Głównym. Hasłem przewodnim tegorocznego Orszaku jest: "Bóg jest dla wszystkich"; krakowianie będą się modlić za Kościół na Wschodzie i wspierać bezdomnych.
W tym roku orszak "czerwony" (europejski) z Wawelu po raz pierwszy poprowadzi metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.
Inna, znacznie dłuższa będzie też trasa orszaku "zielonego", (symbolizującego kontynent azjatycki), do którego w tym roku przyłączyli się salezjanie i skupiony wokół nich wolontariat misyjny. Orszak wyruszy po mszy w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach i przez most Dębnicki ulicami Krakowa dotrze na Rynek Główny.
Na czele orszaku "zielonego" niesiona będzie kopia ikony "Nieśmiertelni", przedstawiająca męczenników chrześcijańskich. "Ta ikona symbolizuje, że chcemy się modlić za tych, którzy są prześladowani i którzy giną za Chrystusa na Wschodzie naszego kontynentu. Pośrodku ikony znajduje się krzyż wykonany z bomby, która spadła na naszą szkołę salezjańską w Aleppo" – powiedział PAP salezjanin ks. dr Jan Hańderek, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu".
Metropolita i król orszaku "czerwonego" pokonają swoją trasę z Wawelu na Rynek pieszo; królowie orszaku "zielonego" i "niebieskiego" (afrykański), który wyruszy po mszy św. w kościele św. Floriana – pojadą na Rynek Gł. stylizowanymi samochodami o napędzie elektrycznym.
Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym, gdzie oddadzą hołd przed sceną ze żłóbkiem i Świętą Rodziną, a po odegraniu przez dzieci scenek jasełkowych oddadzą hołd Dzieciątku. Metropolita przekaże orędzie świąteczne i odmówi modlitwę Anioł Pański. Na zakończenie odbędzie się wspólne kolędowanie.
Dla uczestników orszaku organizatorzy przygotowali 20 tys. koron i 10 tys. śpiewników z kolędami. W śpiewnikach znajdzie się m.in. 14 polskich kolęd wraz ich z rysem historycznym, stanowiących swoisty przegląd historii Polski z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.
Patronat honorowy nad tegorocznym Orszakiem sprawuje metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Bardzo jesteśmy z tego zadowoleni, że niezależnie od różnic możemy działać wszyscy i w jednym celu" – podkreślił Robert Kowalski z Fundacji "Orszak Trzech Króli".
W trakcie Orszaku prowadzona będzie zbiórka na działalność charytatywną Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. W zbiórce na mieszkania wspierane dla osób wychodzących z bezdomności pomagać będą w orszaku "niebieskim" wolontariusze z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przebrani za anioły i diabły.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi 4 mieszkania wspierane, w których obecnie przebywa 13 osób, w tym 4 dzieci. Wszyscy lokatorzy otrzymują wsparcie Dzieła pomocy św. Ojca Pio: pracownika socjalnego, doradcy zawodowego i psychoterapeuty, a w razie potrzeby prawnika. Z każdym z mieszkańców podpisywany jest Indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności, czyli "umowa", w której określane są kroki mające pomóc w odmianie sytuacji życiowej i wyjściu z bezdomności.
Pierwsze dwa mieszkania wspierane oddano do użytku latem 2012 r. Od tego momentu z pomocy mieszkaniowej Dzieła skorzystało 66 osób (17 samotnych kobiet, 12 rodzin, w tym 24 dzieci). Usamodzielniły się 53 osoby, w tym 20 dzieci – poinformowała Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
W całym kraju Orszak Trzech Króli przejdzie po raz 10. Jak podają organizatorzy, w tym roku orszak przejdzie ulicami co najmniej 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami.(PAP)
autor: Anna Pasek
hp/ js/