Po remoncie otwarty został w środę XIX-wieczny dworzec kolejowy w Wadowicach. Oprócz pomieszczeń związanych z obsługą pasażerów powstała w nim m.in. „Stacja Kultury”, czyli oddział Wadowickiego Centrum Kultury, a obok – „strefa odkrywania, wyobraźni i aktywności SOWA”.
„Dworzec kolejowy zyskał drugie życie i zupełnie nowe funkcje. Stał się nie tylko nową +Stacją Kultury+, ale również pierwszym wadowickim centrum nauki, wzorowanym na Centrum Nauki Kopernik, w którym urządzone zostały +majsternia+ i eksponaty do żywej nauki fizyki oraz chemii, nie tylko dla dzieci” - powiedział burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.
Przedstawicielka wadowickiego magistratu Małgorzata Targosz-Storch poinformowała, że prace przy dworcu trwały 2,5 roku. Kompleksowa modernizacja objęła przebudowę i adaptację nieczynnego wcześniej budynku oraz jego rozbudowę o część dydaktyczno-edukacyjną. Powierzchnia użytkowa dworca to ponad 1 tys. m kw. Po remoncie dworzec wpisuje się stylem i formą w historię ziemi wadowickiej z okresu galicyjskiego. W budynku znajdą się między innymi poczekalnia, pomieszczenie kasowe, sala restauracyjna, ale także sala dydaktyczno-wystawiennicza i centrum konferencyjne, a także biura oraz pomieszczenia techniczne.
W północnej części powstał nowy obiekt, który wtopił się w istniejącą zabytkową zabudowę. Tu zlokalizowano centrum edukacyjne SOWA, stworzone przy współpracy z warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W przestrzeni wystawienniczej znalazło się 18 nowoczesnych eksponatów - do dyspozycji zwiedzających jest „majsternia”, czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, gdzie każdy bez względu na wiek może wykonać konkretne zadanie, zgodnie z wcześniej przygotowanym opisem i materiałami.
Zdaniem Piotra Wyrobca, dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury, „to, co znamy jako szkolną teorię, w strefie SOWA można poczuć i doświadczyć”. „Podczas wykonywania zadań w +majsterni+ goście mogą uzyskać małe podpowiedzi od animatorów, ale, co ważne, pełne rozwiązanie muszą uzyskać samodzielnie, dzięki wykorzystaniu swojej kreatywności. Cieszę się, że zyskujemy nową przestrzeń, jaką jest Stacja Kultury – nasza mapa kulturalnych aktywności stale się powiększa” – powiedział.
Rewitalizacja dworca kosztowała gminę 14,7 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 8,4 mln zł z funduszy UE.
W latach 70. XIX w. Wadowice zaczęły starania, by przez miasto przebiegła linia kolejowa łącząca Kraków z Bielskiem. Pierwszy pociąg wjechał tam w 1887 r. Pod koniec tego roku ruszyła budowa dworca, który do dziś jest wzorcowym przykładem galicyjskiej architektury kolejowej schyłku XIX w. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/