Pręgierz - kolumna zwieńczona figurą kata w stroju rycerza - jest jednym z charakterystycznych obiektów na poznańskim Starym Rynku. W czasie remontu rynku, obiekt został oczyszczony m.in. z zabrudzeń i osadów. Po renowacji pręgierz wrócił na swoje miejsce przy ratuszu.
Dawniej przy pręgierzu m.in. wystawiano przestępców na widok publiczny, karano chłostą i piętnowano. W Poznaniu pręgierz to ośmioboczna, późnogotycka kolumna, na głowicy której stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem. W słupie tkwiły żelazne obręcze, do których przywiązywano skazańców.
Pręgierz został zdemontowany, by zabezpieczyć go przed ewentualnym uszkodzeniem podczas prac prowadzonych na Starym Rynku. Jak wskazał poznański magistrat, „inwestycja była idealną okazją do sprawdzenia stanu figury. Okazało się, że znajdują się na niej drobne uszkodzenia - ubytki, złuszczenia i otarcia. Zdecydowano więc o renowacji zarówno figury, jak i postumentu”.
Urząd Miasta Poznania podał, że sporządzono odpowiedni program konserwatorski, na podstawie którego prowadzone były prace.
„Pręgierz został oczyszczony z wszelkich zabrudzeń i osadów, które nagromadziły się na jego powierzchni przez ostatnie lata. Ubytki wypełniono, a kamienny materiał wzmocniono odpowiednim preparatem” – podkreślono.
Wskazano także, że wszelkie dalsze prace konserwatorskie i uzupełniające wykonane zostaną po wydaniu odpowiedniej decyzji przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.
„Wykonawca prac na Starym Rynku wzmocnił także posadowienie pręgierza, gdyż waga wszystkich elementów kamiennych wynosi ok. 15 ton” – podano.
Poznański magistrat przypomniał, że poddany renowacji pręgierz jest kopią starszego, który od początku marca będzie można oglądać w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu.
„Replika zdobiąca Stary Rynek ma już niemal sto lat, bo powstała w 1925 r. Z kolei oryginał pochodzi z XVI wieku. Jego powstanie wiąże się z ówczesnym sądownictwem. Postać kata dzierży uniesiony w górę miecz, który symbolizuje prawo karania śmiercią” – wskazał magistrat. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ aszw/