Po remoncie, który trwał kilkadziesiąt lat, w sobotę oficjalnie zostanie otwarta Akademia Rycerska. Trzystuletni budynek to perełka architektoniczna austriackiego baroku i najważniejszy z zabytków dolnośląskiej Legnicy.
Remont, którego efekty po raz pierwszy w sobotę będą mogli obejrzeć legniczanie, rozpoczął się w 1992 r. „Wówczas miasto przejęło od państwa ten zabytek. Ale tak naprawdę remont Akademii Rycerskiej trwał od roku 1981 roku” - powiedział PAP Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
Na przestrzeni lat z budżetu miasta Legnicy na remont przeznaczono 50 mln zł. Kolejne sześć milionów złotych przekazywali sponsorzy.
W sobotę legniczanie będą mogli obejrzeć odrestaurowane dwie najbardziej reprezentatywne sale Akademii Rycerskiej – Królewską i Maneżową. „Sala Królewska jest pięknie zdobiona i z tego względu w niej będą się odbywać uroczystości miejskie. Tu też mogą być organizowane koncerty” - powiedział Szczepaniak.
Na pewno miejscem koncertów będzie Sala Maneżowa. „Kiedyś była to sala służąca do ujeżdżania koni. Dzięki remontowi poprawiono akustykę w tej sali, zamontowano m.in. tynki akustyczne na suficie, a na ścianach specjalne kurtyny akustyczne” - mówił dyrektor.
Akademia Rycerska to dziś najbardziej monumentalny zabytek Legnicy. „To perła baroku austriackiego. Kubatura tego budynku jest większa od kubatury Zamku Królewskiego w Warszawie” - podkreślił dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
Budynek Akademii Rycerskiej powstał w latach 1726-1738. Od XVIII w. działała tam męska szkoła dla szlachty, a od początków wieku XIX również dla młodzieży innych stanów. (PAP)
pdo/ pz/