Na cmentarzu w Zalesiu Górnym został pochowany w poniedziałek ks. Jan Marcjan, na przełomie lat 70. i 80 odpowiedzialny za budowę siedziby episkopatu.
Na przełomie lat 70. i 80. na prośbę ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Marcjan objął nadzór nad siedzibą Konferencji Episkopatu Polski. Jak relacjonował w filmie zamieszczonym na stronie KEP, działką pod budowę siedziby episkopatu był plac po spalonym podczas okupacji niemieckiej budynku należącym do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Woli.
Ks. Marcjan pozyskiwał środki konieczne na budowę sekretariatu KEP oraz kilku katolickich kościołów m.in. podczas corocznych wyjazdów do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała jego siostra. "Jednego roku udało mi się zebrać 30 tys. dolarów. Kiedy rozdałem koperty z pieniędzmi przeznaczonymi na budowę kościołów bp. (Bronisławowi) Dąbrowskiemu, bp. (Jerzemu) Modzelewskiemu i kard. Wyszyńskiemu, bardzo się ucieszyli, ale jednocześnie upomnieli mnie, żebym więcej nie przewoził tak dużych pieniędzy. Gdyby mnie z nimi złapano, byłbym posądzony o bycie amerykańskim agentem" - wspominał ks. Marcjan.
Prace budowlane rozpoczęły się w 1977 r., po uprzątnięciu placu po spalonym budynku klasztornym i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Głównym architektem był prof. Władysław Jotkiewicz, koncepcję opracował ks. Alojzy Orszulik. "Kiedy przyszła radosna wieść o wyborze kard. Wojtyły na papieża, otrzymałem wezwanie do Rzymu. W Wielki Piątek rok po wyborze spotkałem się z Janem Pawłem II. Papież interesował się budową, pytał mnie, czy (władze - PAP) nie przeszkadzają mi w budowie i czy przydzielają potrzebne materiały" - wspominał ks. Marcjan.
Kamień węgielny został wmurowany 16 października 1979 r., a pracę w budynku episkopat rozpoczął w 1982 r.
Ks. Jan Marcjan zmarł w ub. środę w wieku 86 lat. W tym roku obchodziłby 60-lecie kapłaństwa. (PAP)
iżu/ karo/