Pod hasłem „Miasto – rewitalizacja” rozpocznie się w Łodzi w czwartek VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Chcemy się przyjrzeć ewangelizacji w wielkim mieście, idąc po śladach adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium” – podkreślił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Kongres będzie miał trzy wymiary. Pierwszy to rekolekcje dla wszystkich uczestników, prowadzone przez Wspólnoty Jerozolimskie. Drugim będą wykłady, warsztaty i konwersatoria. Trzeci wymiar to duże wydarzenie ewangelizacyjne na stadionie Orła – zapowiedział arcybiskup Ryś.
Metropolita łódzki przypomniał, że według słów papieża zawartych w adhortacji "Evangelii gaudium" (radość Ewangelii) miasto ewangelizuje się w ten sposób, że nie przynosi się Jezusa z zewnątrz, ale odkrywa Jezusa, który tu jest.
"Papież pokazuje dwa równie uprzywilejowane, co +zakryte+ obszary obecności Pana. Są to peryferie i kultura. Ważne jest by Go tam odkryć. Dodaje, że współczesne miasta stanowią uprzywilejowane miejsce dla nowej ewangelizacji" – zaznaczył abp Ryś.
Pierwszy dzień organizowanego od 9 do 11 września kongresu przeznaczony będzie głównie dla księży. O pastoralnym nawróceniu parafii będzie mówił abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, a abp Grzegorz Ryś poprowadzi panel dyskusyjny, w którym wezmą udział proboszcz ks. Jacek Socha (Gdańsk), wikary ks. Teodor Sawielewicz, jezuita o. Remigiusz Recław (Łódź) i diakon stały Waldemar Rozynkowski (Toruń).
Następnie przewidziano dwa dni rekolekcji dla ewangelizatorów, prowadzonych przez Wspólnoty Jerozolimskie, konferencje i warsztaty, a także ewangelizację miasta. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach poruszających m.in tematykę różnic pokoleniowych, skazanych, bezdomnych, małżeństw niesakramentalnych, homoseksualizmu, rozczarowanych Kościołem, kultury młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci i ewangelizacji w sieci.
W piątek wykład wprowadzający na podstawie "Evangelii gaudium" wygłosi arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach, a prelekcję "O nowy paradygmat ewangelizacji: mówić czy słuchać?" poprowadzi dr Bogusław Jasiński. Dwugłos ukazujący realia peryferii miasta i Kościoła zaprezentują prof. Kaja Kaźmierska z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. ks. Tomáš Halík z Uniwersytetu Karola w Pradze.
W sobotę wykład "Jak się spotkać z człowiekiem w zmiennych kategoriach (kodach) kultury" wygłosi jezuita o. Marko Rupnik, a redemptorysta o. Jacek Dubel poprowadzi panel dyskusyjny z udziałem prof. Jarosława Gajewskiego, prof. Ryszarda Długowskiego, aktora Adama Woronowicza, muzyka Joachima Mencela i abpa Grzegorza Rysia.
W sobotę po południu w ramach kongresu odbędzie duże wydarzenie ewangelizacyjne na Stadionie Orła. Zostanie na nim zaprezentowany muzyczny projekt "Dekalog"" skomponowany w 2017 r. przez Marcina Pospieszalskiego i artystów z całego świata. Jest on nawiązaniem do słów Jana Pawła II wygłoszonych w czasie jednej z pielgrzymek do Polski: "Oto Dekalog, oto dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata".(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ joz/