Koncert operowy "Muzyczne Pejzaże", Święto Produktu Regionalnego i koncerty orkiestr dętych - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Święta Parku Mużakowskiego - malowniczego miejsca położonego w pobliżu Łęknicy (Lubuskie). Plenerowa impreza odbędzie się w ostatnią sobotę maja. To okazja do zabawy, ale przede wszystkim poznania walorów tego miejsca – zaliczanego do europejskich arcydzieł sztuki ogrodowej.
Na terenie Parku Mużakowskiego od wielu lat równolegle z pracami rewaloryzacyjnymi prowadzone są działania promocyjne i edukacyjne. "Do tradycji należy odbywające się od 1994 roku polsko-niemieckie Święto Parku, które w ostatnich latach stało się imprezą plenerową przygotowywaną z dużym rozmachem, integrującą społeczności po obu stronach granicy” - powiedziała PAP kierownik Pracowni Terenowej Park Mużakowski w Łęknicy Barbara Iwlew.
Park Mużakowski, inaczej Park Muskau, to jedna z największych atrakcji turystycznych woj. lubuskiego. Został on założony w pierwszej połowie XIX w. na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Jego twórcą był pruski arystokrata, książę Hermann von Pueckler-Muskau. To jedno z najbardziej rozległych historycznych założeń parkowych w Europie.
Podczas tegorocznej imprezy będzie można wziąć udział w warsztatach, animacjach, zabawach i konkursach. Na Łące Nysy odbędą się zawody na ściance wspinaczkowej, będzie można skorzystać z przejażdżki bryczką.
„Jak co roku największą atrakcją imprezy będzie koncert galowy muzyki operowej i operetkowej. Tym razem gościć będziemy światowej sławy śpiewaczkę Małgorzatę Walewską i piosenkarza Macieja Miecznikowskiego oraz Orkiestrę Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Wieczór zakończy widowisko plenerowe” - dodała Iwlew.
Imprezie będzie towarzyszyć IV Święto Produktów Regionalnych. Na licznych stoiskach będzie można skosztować miejscowych produktów, nie zabraknie także kramów z unikatowymi lokalnymi potrawami, rękodziełem czy sztuką artystów ludowych i muzyki folkowej.
Organizatorami Święta Parku Mużakowskiego są: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Stiftung Fuerst-Pueckler-Park Bad Muskau oraz Urząd Miejski w Łęknicy. Producentem wykonawczym imprezy jest Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Łęknicy.
Park Mużakowski, inaczej Park Muskau, to jedna z największych atrakcji turystycznych woj. lubuskiego. Został on założony w pierwszej połowie XIX wieku na terenie o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Jego twórcą był pruski arystokrata, książę Hermann von Pueckler-Muskau. To jedno z najbardziej rozległych historycznych założeń parkowych w Europie.
Park założony w stylu angielskim należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Jego obszar obejmuje przeszło 700 ha, podzielonych asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau i polską Łęknicę.
Park imponuje wykorzystaniem naturalnych walorów terenu. Położony jest w malowniczej dolinie Nysy Łużyckiej, na odcinku przełomu rzeki przez formacje geologiczne moreny czołowej, zwanej Łukiem Mużakowa. Dolina rozszerza się w tym miejscu do 1,5 km, a wznoszące się po obu stronach rzeki tarasy dochodzą do 60 m wysokości względnej.
Po II wojnie światowej granica polsko-niemiecka podzieliła park na dwie części. Zachodnia (206 ha wraz z zamkiem) leży po stronie niemieckiej, na terenie miasta Bad Muskau. Część wschodnia (522 ha) - po stronie polskiej, w Łęknicy. Łączą je dwa mosty na Nysie Łużyckiej - most Podwójny i most Angielski.
Od końca lat 80. XX wieku park jest przedmiotem polsko-niemieckiego projektu rewaloryzacji. W 2004 roku Park Mużakowski został uznany za pomnik historii i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Mużakowski odwiedza rocznie ponad 300 tys. turystów z całego świata. Malowniczy teren można zwiedzać pieszo, rowerem lub konno. (PAP)
mmd/ mrt/ jbr/