Kapliczkę i figurę św. Antoniego, którą uwiecznił na swoich obrazach Wojciech Kossak, znowu będzie można oglądać w Rodakach pod Olkuszem. W niedzielę - znajdującą się na szlaku frontu wschodniego I wojny światowej - kapliczkę odsłonięto po odbudowie.
Jak przypomniała radna gminy Klucze, mieszkanka Rodaków Halina Ładoń przy kapliczce, po bitwie pod Krzywopłotami odpoczywali żołnierze w niej uczestniczący - Austriacy, Polacy, Rosjanie. Mimo, że walczyli po przeciwnych stronach, to w tym miejscu pomagali sobie, opatrywali rany.
"Wśród odpoczywających był malarz Wojciech Kossak. Potem uwiecznił to miejsce na kilku obrazach - na przykład +Rodaki olkuskie 1914 - Refugium dolentium+, co w tłumaczeniu z łacińskiego brzmi +Schronienie cierpiących+" - powiedziała PAP Ładoń.
Jak dodała w czasie II wojny światowej kapliczka została zniszczona; teraz odbudowano ją w ramach powstałego Szlaku I wojny Światowej, w związku z setną rocznicą wybuchu wojny.
"Pomoc, jakiej udzielali sobie po bitwie żołnierze wrogich armii nie była wyjątkiem. W przygotowywanych do wydania pamiętnikach olkuszanina Jana Jarno, pod datą 19 listopada 1914 roku znalazłem wzmiankę +widziałem, jak podpierając się kijami, szli pod rękę powoli, kulejąc dwaj żołnierze, jeden rosyjskiej, drugi austriackiej armii. Szli pieszo, gawędząc (…), opowiadając swą niedolę jeden drugiemu+. Takie postawy, to raczej mało znany obraz Wielkiej Wojny" - powiedział PAP olkuski historyk Jacek Sypień.
Idea powstania szlaku frontu wschodniego I wojny światowej narodziła się jesienią 2009 roku podczas konwentu marszałków ośmiu województw (łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego). W czasie spotkania podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia szlaku - produktu turystycznego na skalę europejską, który byłby dostępny dla turystów w 100. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny.
Szlak małopolski obejmuje w sumie osiem powiatów i liczy 455 km długości. Trasa samochodowa przebiega przez 37 miejscowości związanych z walkami, obejmuje 53 wyselekcjonowane obiekty i miejsca. Ponadto składa się z trzech pętli tematycznych związanych z najważniejszymi - pod względem historycznym, patriotycznym i militarnym - epizodami wojny. Każda pętla związana jest z innym okresem wojny i w inny sposób prezentuje działania wojenne i ich skutki.
Wędrówkę po szlaku rozpoczyna się w Krakowie od zwiedzania fortów twierdzy Kraków oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego z zachowanymi autentycznymi samolotami bojowymi z lat I wojny światowej.
Trasy szlaku prowadzą na pola bitewne na północ od Krakowa, związane z walkami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w listopadzie 1914 r., a następnie na południe, gdzie stoczone zastały bitwy pod Łapanowem i Limanową i dalej ku terenom, na których na początku maja 1915 r. rozegrała się przełomowa, zwycięska dla Austro-Węgier i Niemiec bitwa pod Gorlicami.
Szlak dociera do pełnych wojennych pamiątek malowniczych pasm Beskidu Niskiego. Z kolei w Tarnowie można zobaczyć budynki czasów I wojny światowej, takie jak koszary czy szpital garnizonowy. (PAP)
rcz/ mow/