Kultura i sztuka po 1989 roku

11.05.2018

Podczas prac w krypcie Katedry na Wawelu odkryto gotycką przyporę

Katedra Wawelska. Fot. PAP/J. Bednarczyk Katedra Wawelska. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Podczas renowacji krypty Wazów w Katedrze na Wawelu konserwatorzy badając wschodnią ścianę tej krypty odkryli gotycką przyporę dawnej świątyni. Nie zostanie ona zamurowana, będzie ją można oglądać.

Przypora to element konstrukcyjny budowli znajdujący się na zewnątrz, który wznoszono w celu wzmocnienia ścian i przeniesienia ciężaru sklepienia budowli na podłoże. Jest to element charakterystyczny zwłaszcza dla gotyckich i romańskich kościołów.

Konserwatorzy dokonali odkrycia, gdy usunęli tynki ze ściany wschodniej Krypty Wazów i chcieli zbadać, jak gruby był ten mur. "Natrafiliśmy najprawdopodobniej na gotycką przyporę. Nie można wykluczyć, że wchodziła ona w skład kruchty czyli oprawy południowego wejścia do świątyni" – mówił kierownik prac konserwatorskich dr Ignacy Jakubczyk.

Przypora jest zbudowana z dwóch rodzajów materiałów: z kamiennych, gotyckich ciosów oraz kamieni z okresu romańskiego, użytych w tym miejscu wtórnie. 

Historyk sztuki, kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu, Krzysztof Czyżewski podkreślił, że odkrycie ma znacznie przede wszystkim dla badaczy dziejów katedry. "Znajdujemy się w ważnym historycznie miejscu, między dwoma nieistniejącymi, średniowiecznymi kaplicami: ufundowaną przez bpa Jana Prandotę kaplicą pod wezwaniem św. Piotra i Pawła oraz pierwszą kaplicą królewską, zbudowaną przy gotyckiej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pomiędzy nimi było wejście do katedry. To południowe wejście, od strony pałacu królewskiego, było w średniowieczu specjalnie zaaranżowane. Jak wyglądała oprawa tego wejścia jest dla nas fundamentalnie ważne" – wyjaśnił Czyżewski rangę odkrycia. "Uzyskaliśmy nowe dane, które możemy włożyć do +banku danych+ o dziejach Katedry na Wawelu" – podkreślił.

W krypcie Wazów eksponowane będą wątki kamienne na ścianach południowej i północnej krypty do wysokości ok. 1 m 15 cm oraz na całej ścianie wschodniej. Sklepienie pozostanie - tak jak dotąd - otynkowane.

Restauracja wnętrza krypty ma potrwać do końca czerwca.(PAP)

autorka: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL