Miejsca związane z rzemieślniczym wytwarzaniem produktów regionalnych, np. piwa, wina, naturalnych nalewek, miodów pitnych, potraw tradycyjnych znajdą się na „Szlaku Historycznych Receptur”. Będzie on przebiegać przez woj. podkarpackie i północną Słowację.
Transgraniczny szlak turystyczny ma być gotowy wiosną 2018 roku. Jego realizację prowadzi Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT).
„Celem projektu jest promocja produktów, które powstają dzięki pasji ludzi zaangażowanych w ich wytwarzanie, a do ich produkcji wykorzystywane są naturalne składniki i klasyczne receptury” – mówiła Ewa Borowiak z PROT.
Dodała, że chodzi także o promocję podkarpackiej oferty turystycznej zgodnej z filozofią „slow travel” (wolne podróżowanie) skupionej wokół produktów regionalnych.
Na szlaku ma się znaleźć 15 kluczowych podmiotów związanych z rzemieślniczym wytwarzaniem produktów regionalnych, np. smakowych nalewek, win, piw, miodów pitnych oraz tradycyjnych potraw i przekąsek. Oprócz tych głównych „przystanków” na szlaku znajdą się też oferty będące uzupełnieniem. Mogą to być np. gospodarstwa agroturystyczne oferujące gościom tradycyjny smakołyk czy trunek, albo punkty gastronomiczne, gdzie będzie można smacznie zjeść.
PROT zachęca wytwórców do zgłaszania swojej oferty. Jak zapewnia - szlak będzie okazją do nieodpłatnej promocji działalności.
„Dzięki stworzeniu i promocji +Szlaku Historycznych Receptur+ wybrane miejscowości i producenci staną się bardziej rozpoznawalni przez odbiorców. Na atrakcyjności zyska też oferta turystyczna województwa” – oceniła Borowiak.
W ramach projektu jeszcze jesienią br. zostaną zorganizowane warsztaty i konferencje, zachęcające do udziału.
Szlak ma powstać wiosną przyszłego roku. Wtedy PROT zajmie się jego promocją i upowszechnianiem: zostanie uruchomiona strona internetowa i aplikacja, wydane zostaną także tradycyjne przewodniki, foldery oraz mapy.
Słowackim partnerem PROT w projekcie jest Karpatsky Euroregion Slovensko-Sever.
Koszt realizacji projektu „Szlak Historycznych Receptur” to prawie 67,5 tys. euro, z czego 75 proc. to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014-2020, pozostałe 25 proc. to wkład własny PROT (PAP)
api/ amac/