Wsparciu edukacji kulturowej, współdziałaniu animatorów oraz poszerzeniu oferty kulturalnej - służył projekt „Podlaski Pomost Kultury” Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. W ciągu trzech lat zorganizowano m.in. warsztaty, szkolenia, sfinansowano lokalne działania.
Projekt "Podlaski Pomost Kultury" realizowany był od 2016 roku; otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury (NCK) z programu "Bardzo Młoda Kultura"; wart był ponad 1,3 mln zł, w tym dofinansowanie wyniosło blisko 850 tys. zł.
Jak mówił we wtorek podczas podsumowania projektu dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (WOAK) Cezary Mielko, projekt był ważny, bo prowadzony na szeroką skalę i obejmujący cały region. Mówił, że jednym z najważniejszych celów "Pomostu" było sieciowanie animatorów kultury, czyli umożliwienie im spotkania się, poznania się i wspólnych działań. Dla nich w ramach projektu organizowano szkolenia, warsztaty, dyskusyjne fora kultury czy konferencje.
Mielko zwrócił też uwagę na wsparcie, jakie otrzymały lokalne inicjatywy. Mówił, że wiele z nich ma być kontynuowanych ze wsparciem finansowym lokalnych samorządów. W jego ocenie, to cieszy, bo - jak mówił - gwarantuje trwałość projektu.
"To pokazuje, że +Podlaski Pomost Kultury+ rzeczywiście przyniósł efekty" - mówił Mielko. Stąd - jak dodał - chęć kontynuacji tego projektu. Zapowiedział, że WOAK będzie aplikował w kolejnym takim konkursie NCK.
Jak powiedział PAP koordynator projektu Damian Dworakowski z WOAK, "Podlaski Pomost Kultury" rozpoczął dyskusję o animacji kultury i sektorze edukacji kulturowej w regionie. "Przedtem ta edukacja artystyczna, edukacja kulturalna była traktowana po macoszemu, a jest to bardzo ważne, żeby dawać nie tylko możliwość udziału w wydarzeniach, ale żeby tworzyć wydarzenia" - powiedział Dworakowski.
W ramach projektu uczono najpierw animatorów, jak prowadzić różnego rodzaju działania, a następnie, w ramach konkursów regrantingowych, proponowali swoje pomysły skierowane do społeczności lokalnej. Takich projektów udało się wybrać 46 projektów, które realizowane były w ponad 30 miejscowościach w regionie. Dworakowski mówił, że były to bardzo różne pomysły, bazujące na lokalnej historii czy przyrodzie, a dzięki temu - jak dodał - te projekty były skuteczne, "promieniowały" na całą lokalną społeczność.
Ważną częścią projektu - jak powiedział PAP Dworakowski - była diagnoza edukacji kulturowej w regionie. Mówił, że to pierwsza taka próba, która pokazała na czym trzeba się skupić, gdzie są białe plamy, jak działa amatorski ruch artystyczny. Mówił, że badania pokazały, iż jesteśmy na początku drogi, edukacja kulturowa jest realizowania w regionie w niskim stopniu, dlatego - jak podkreślił - tak ważne jest realizowanie podobnych działań do "Pomostu Kultury".
Diagnozę dotyczące kondycji edukacji kulturowej przeprowadziła Fundacja SocLab. Z jej raportu wynika, że szansą na rozwój kultury w Podlaskiem jest m.in. współpraca między instytucjami kultury, szkołami i organizacjami pozarządowymi, postawienie na politykę kulturalną lokalnych samorządów i wykorzystanie potencjału animatorów.
We wtorek przedstawiono raport dotyczący amatorskiego ruchu artystycznego w województwie. Dr Maciej Białous z Fundacji SocLab powiedział PAP, że trzeba to traktować jako wstępne badania, w których wzięli udział animatorzy i artyści oraz instytucje kultury, które często ten ruch animują. Białous mówił, że instytucje kultury zwracały uwagę na braki w infrastrukturze, natomiast animatorzy i twórcy na brak funduszy na szkolenia, warsztaty czy prezentacje swoich działań. W jego ocenie, to co jest najpilniejsze, to właśnie znalezienie funduszy na wsparcie artystów.
W ramach projektu "Podlaski Pomost Kultury" powstała też platforma dotycząca edukacji kulturowej, gdzie prezentowane są materiały edukacyjne, dydaktyczne, przykładowe projekty, można też zapoznać się z raportami, jest też dostępny kalendarz imprez w całym województwie. Dworakowski mówił, że to ważne kompendium wiedzy, którą udało się wypracować w ciągu trzech lat i z której można korzystać.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ itm/