W Wielkim Młynie w Gdańsku w czwartek podpisano umowę ws. wykonania ostatniego etapu prac adaptujących obiekt na nową siedzibę Muzeum Bursztynu. Ma ona zostać otwarta za rok. Jej wystawa główna opowie m.in. jak powstawał jantar i pokaże wykonane z niego dawne i współczesne przedmioty.
Aktualnie Muzeum Bursztynu znajduje się w zabytkowym Zespole Przedbramia ul. Długiej. Obiekt ten dysponuje niewielką powierzchnią wystawienniczą, a małe, ciasne pomieszczenia nie pozwalają na przyjęcie wszystkich, którzy chcieliby zwiedzić placówkę. Kilka lat temu miasto Gdańsk podjęło decyzję o przeniesieniu Muzeum Bursztynu do Wielkiego Młyna: w obiekcie rozpoczęto prace remontowo-adaptacyjne.
O podpisaniu w czwartek umowy na ostatni etap tych prac poinformował Andrzej Gierszewski - rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, które jest gospodarzem zabytkowego XIV-wiecznego młyna.
Gierszewski wyjaśnił, że umowa została podpisana przez dyrektora Muzeum Gdańska Waldemara Ossowskiego, zastępcę prezydenta Gdańska ds. inwestycji Alana Aleksandrowicza oraz Tadeusza Smolczewskiego - prezesa zarządu Integra Sp. z o.o., która to firma wygrała (oferując 22,8 mln zł brutto) przetarg na ostatni etap prac adaptacyjnych w Wielkim Młynie.
W ramach umowy katowicka firma ma w ciągu 10 miesięcy przygotować wnętrza XIV-wiecznego obiektu tak, by mogły służyć celom muzealnym oraz gastronomicznym i administracyjnym.
Gierszewski wyjaśnił, że na czterech poziomach zabytkowego budynku znajdzie się w sumie ok. 2,3 tys. m kw. powierzchni użytkowej. „Do zwiedzania zostaną udostępnione trzy z czterech poziomów Wielkiego Młyna o łącznej powierzchni ok. 2 tys. m kw., do których dostęp umożliwią schody oraz winda z panoramicznym widokiem na wszystkie poziomy obiektu. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” – poinformował rzecznik w komunikacie rozesłanym mediom.
Dodał, że w salach wystawowych będzie dominować czerń, szkło oraz światła LED. „Osiągnięty w ten sposób kontrast czerni z jasnym kolorem bursztynu ma wydobyć jego piękno, skupić uwagę widza i wciągnąć go w świat prezentowanych eksponatów” – wyjaśnił.
Poinformował też, że na pierwszym poziomie obiektu znajdą się kasa, szatnia, sklepy, kawiarnia oraz sala wystaw czasowych. Na kolejnym poziomie ulokowana zostanie część wystawy stałej poświęcona temu, jak powstawał bursztyn. „Znany z obecnego Muzeum Bursztynu +bursztynowy las+, który w plastyczny sposób pokazuje, w jakiś sposób powstał bursztyn bałtycki, zostanie pokazany w odświeżonej odsłonie dzięki projektowi artystki Anny Bocek” – podał Gierszewski.
Dodał, że również część poziomu pierwszego zostanie oddana na potrzeby gastronomii, znajdzie się na nim także sala edukacyjno-konferencyjna. Na kolejnym poziomie zwiedzający zobaczą drugą część wystawy stałej, która ma pokazać obecność bursztynu w kulturze. „Znajdą się tu eksponaty związane ze sztuką dawną i tą współczesną oraz w - wydzielonej części - pomieszczenia administracyjne” – podał rzecznik.
Poinformował też, ze otwarcie Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie zaplanowano na 28 czerwca 2021 roku – w Światowym Dniu Bursztynu.
Remont i adaptacja Wielkiego Młyna na potrzeby muzealne finansowane są ze środków miasta Gdańska oraz Unii Europejskiej (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020). Muzeum Gdańska pozyskało też z UE (z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020) środki na aranżację we wnętrzu zabytkowego obiektu wystawy stałej poświęconej bursztynowi bałtyckiemu.
Muzeum Bursztynu jest jedyną polską placówką, które stara się "dokumentować ewolucję współczesnej sztuki złotniczej ze szczególnym uwzględnieniem bursztynu bałtyckiego". W dotychczasowej siedzibie placówkę odwiedzało rocznie około 90 tys. turystów z całego świata. Gospodarze placówki liczą, że w nowym obiekcie liczba gości podwoi się.
Wielki Młyn został zbudowany przez Krzyżaków w 1364 r. na wyspie utworzonej przez ramiona Kanału Raduni. Jak wyjaśnia Encyklopedia Gdańska, początkowo młyn dysponował prawdopodobnie 12 kołami wodnymi, z których każde było połączone z walcami transmisyjnymi poruszającymi po dwa żarna. W momencie powstania młyn był jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Z czasem rozbudowywano go. Swoją funkcję pełnił niemal nieprzerwanie do 1945 roku, kiedy to - w efekcie działań wojennych, został zniszczony. Zabytek odbudowano w latach 1962-1965. W jego wnętrzu urządzano targi i podobne imprezy, a przez kilkanaście kolejnych lat należący do miasta zabytek, służył jako dom handlowy. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/aszw/