W 2026 r. ma zostać oddany do użytku nowy kompleks Archiwum Państwowego w Katowicach, które wzbogaci się o nowego budynku, a istniejące już zostaną przebudowane. W czwartek przedstawiciele tej instytucji podpisali umowę na realizację robót budowlanych z generalnym wykonawcą – Grupą NDI.
Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt robót budowlanych wynosi 70 mln zł – przekazała PAP Beata Wojciechowska z Archiwum Państwowego w Katowicach.
Przedstawiciele Archiwum podkreślają, że „Rozbudowa i przebudowa siedziby Archiwum Państwowego w Katowicach” to od dawna oczekiwana inwestycja. Dzięki niej powstanie kompleks, łączący ze sobą rozbudowane budynki Archiwum oraz nowe obiekty. Nowoczesne magazyny zapewnią miejsce do bezpiecznego przechowywania 20 tys. metrów bieżących materiałów archiwalnych. W kompleksie znajdzie się również centrum konferencyjno-wystawiennicze, w którym prowadzone będą m.in. szkolenia w zakresie zabezpieczenia zasobu dla całej sieci archiwalnej, warsztaty i lekcje pokazowe.
„Inwestycja zoptymalizuje warunki przechowywania archiwaliów i przyczyni się do lepszego zabezpieczenia dokumentacyjnego dziedzictwa historycznego Górnego Śląska. Ułatwi również użytkownikom korzystanie z zasobu i oferty edukacyjnej Archiwum oraz usprawni pracę archiwistów” - wyjaśniają przedstawiciele Archiwum.
Generalnym Wykonawcą robót budowlanych, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, jest Grupa NDI. Umowę na wykonanie robót podpisała w czwartek dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach Sławomira Krupa oraz prezes Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewska. Oddanie budynków do użytku planowane jest w 2026 r.
Zgodnie z opublikowanym na stronie Archiwum opisem projektu, prace obejmują budowę trzech nowych obiektów - dwóch magazynów o łącznej powierzchni użytkowej 3253 m kw. i budynku konferencyjno-wystawienniczego o powierzchni użytkowej 1490 m kw. Przebudowane zostaną trzy istniejące budynki, które zostaną też połączone przewiązkami komunikacyjnymi z nowymi obiektami. Powierzchnia użytkowa netto nowych i przebudowanych części budynków wyniesie łącznie prawie 14 tys. m kw.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/