„Podróż w Tatry” – to tytuł spotkania w Instytucie Polskim w Rzymie, podczas którego w czwartek zaprezentowano Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Przedstawiono też historię miasta jako mekki artystów i działaczy politycznych oraz modnego kurortu i ważnego ośrodka walki z gruźlicą.
Spotkanie odbyło się na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Gór.
W jego trakcie przedstawiono historię muzeum imienia Tytusa Chałubińskiego, założonego ponad 130 lat temu i obecnie składającego się z 11 filii w regionie.
Muzeum Tatrzańskie zostało opisane jako jedna z najstarszych placówek kulturalnych na południu Polski.
Uczestnicy wieczoru poznali dzieje Zakopanego, które od XIX wieku zaczęło przyciągać artystów i intelektualistów, działaczy politycznych podróżników i uczonych stając się za sprawą doktora Chałubińskiego centrum turystycznym. Od 1886 roku miasto miało status "stacji klimatycznej".
Wszyscy, którzy znaczyli w życiu duchowym Polski na początku XX wieku bywali w Zakopanem - podkreślano - i to tam w dwudziestoleciu międzywojennym bawiły się elity.
W latach PRL w Zakopanem można było się schronić i trochę swobodniej żyć - zaznaczono podczas prezentacji. Przypomniane zostały częste wizyty i piesze wyprawy Karola Wojtyły, który wracał na Podhale także jako papież Jan Paweł II.
Mówiono również o tym, że w ostatnich latach turystyka osiągnęła w Zakopanem apogeum z lat 70. XX wieku, a zimowa stolica Polski jest w sezonie zatłoczona, czasem ponad miarę.
Muzeum Tatrzańskie współpracuje od lat z Narodowym Muzeum Górskim w Turynie. W stolicy włoskiego Piemontu odbyły się prezentacje Tatr i związanej z nimi kultury. Mówiono także o współpracy w ramach założonego w 2015 roku Międzynarodowego Sojuszu Muzeów Gór.
W Zakopanem w czerwcu 2022 roku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Mountain Panorama, której tematem będzie dziedzictwo kulturowe obszarów górskich oraz rola placówek muzealnych.
Miliard ludzi na świecie mieszka w górach, większość w krajach rozwijających się - mówiła w Instytucie Rosalaura Romeo, jedna ze współorganizatorek konferencji w Zakopanem. Zwróciła uwagę na straty w turystyce górskiej, spowodowane przez pandemię Covid-19, szczególnie dotkliwe właśnie w rozwijających się krajach i regionach.
Obecna była dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/