W Warszawie 9 maja odbędzie się pogrzeb zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP bpa Wiktora Wysoczańskiego. Po mszy św. w katedrze pw. Świętego Ducha jego ciało zostanie złożone na Powązkach Wojskowych.
Bp prof. dr. hab. Wiktor Wysoczański zmarł 27 kwietnia w wieku 84 lat - poinformowała Rada Synodalna Kościoła Polskokatolickiego w RP.
Przekazała, że pogrzeb zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP odbędzie się 9 maja w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha przy ul. Szwoleżerów 2 w Warszawie. Liturgia rozpocznie się o godz. 12.00. Od 10.30 zaplanowane jest czuwanie przy trumnie.
Po mszy ciało duchownego spocznie na Cmentarzu Powązkowskim (d. wojskowy - kwatera D).
Bp Wysoczański urodził się 24 marca 1939 r. w Wysocku Wyżnem k. Stryja (obecnie Ukraina). Święcenia kapłańskie przyjął 2 lutego 1963 r. z rąk bp. Maksymiliana Rodego. Nominację na biskupa otrzymał 15 maja 1975 r. przez VI Synod Ogólnopolski Kościoła Polskokatolickiego we Wrocławiu. Sakrę przyjął 5 czerwca 1983 r. w Warszawie z rąk abp. Marinusa Koka z Utrechtu. Od tego czasu był biskupem sekretarzem Rady Synodalnej, członkiem Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej (MKBS).
W kwietniu 1987 r. na Synodzie Ogólnopolskim w Warszawie-Jabłonnie został wybrany koadiutorem diecezji warszawskiej z prawem następstwa. W latach 1987-1990 był prorektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, a następnie w latach 1990-1996 (dwie kadencje) rektorem tej uczelni. 27 czerwca 1995 r. na Synodzie Ogólnopolskim w Warszawie został wybrany Zwierzchnikiem Kościoła Polskokatolickiego. 18 czerwca 2008 Synod Ogólnopolski powtórnie powierzył mu funkcję zwierzchnika tego Kościoła.
"Biskup Wysoczański zerwał z ideologicznie uwarunkowanym myśleniem swoich poprzedników i stał się faktycznym twórcą nowej, naukowo otwartej i pogłębionej teologii starokatolickiej w Polsce, opartej na Piśmie Świętym, Ojcach Kościoła, uchwałach pierwszych siedmiu soborów ekumenicznych" - czytamy na stronie internetowej Kościoła Polskokatolickiego w RP.
W latach 1988-1989 był współprzewodniczącym ze strony Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej zespołu redakcyjnego, który przygotowywał projekt ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, uchwalonej przez Sejm w dniu 17 maja 1989 r. Od 1997 r. był współprzewodniczącym zespołu ds. dialogu ekumenicznego między Kościołem Polskokatolickim i Kościołem Rzymskokatolickim w Polsce.
W 1993 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania. W 1999 r. prezydent RP w 1999 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia naukowo-dydaktyczne. Uniwersytet w Bernie (Szwajcaria) nadał mu tego samego roku doktorat honoris causa.
Kościół Polskokatolicki w RP należy do rodziny Kościołów starokatolickich, zwanej Unią Utrechcką i nie podlega jurysdykcji Watykanu. Podstawowym dokumentem doktrynalnym jest Deklaracja Utrechcka Biskupów Starokatolickich z roku 1898.
Kościół podzielony jest na trzy diecezje: warszawską, wrocławską i krakowsko-częstochowską i ma łącznie 72 parafii. Wspólnota liczy w Polsce ok. 18 tys. wiernych. Najwyższym organem Kościoła jest Synod Ogólnopolski zwoływany co 5 lat. W roku 1998 Kościół rozpoczął dialog z Kościołem Rzymskokatolickim. W roku 2000 podpisał z Kościołem Rzymskokatolickim oraz Kościołami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej Deklarację o ważności Chrztu Świętego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ ann/