Pranie za pomocą tarki, wyplatanie koszyka z wikliny czy przędzenie i gręplowanie wełny można oglądać w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie (Śląskie). Niektóre dawne prace, pod okiem prowadzących, mogą wykonywać także zwiedzający.
„Chcemy przypomnieć i pokazać te niegdyś codzienne, a dziś zapomniane czynności” – powiedział dyrektor placówki Andrzej Sośnierz. Pokazy prowadzą pracownicy skansenu w zabytkowych chałupach z Goleszowa, Krasów, Panewnik i ze Strzemieszyc co sobotę między godz. 12 a 16.
„Podczas pierwszego pokazu zainteresowanie było duże. Uczestnicy byli zadowoleni, że mogli spróbować swoich sił” – dodał Sośnierz.
Jak podkreślił dyrektor muzeum, dawne pranie nie należało do łatwych prac. „Kiedyś pranie odbywało się za pomocą prostych narzędzi, podstawowych środków i wody” – przypomniał.
Pokazy dawnych prac to kolejna inicjatywa w chorzowskim skansenie, mająca przybliżyć zwiedzającym codzienne życie w minionych wiekach na ziemiach Śląska. W lipcu zaprezentowano plenerowy spektakl „Obrazki ze wsi Chorzów” w wykonaniu aktorów śląskich scen, powstały w oparciu o spis spraw sądowych wsi Chorzów i Dąb od 1534 r., znaleziony w archiwum w Berlinie.
W najbliższym czasie planowane są dwa nowe projekty. Pierwszym ma być wirtualna szafa. Odwiedzający będą mogli „przymierzyć” na ekranie elementy dawnego ubioru. Drugi projekt to uruchamianie, podczas przejażdżki zwiedzających przez skansen, charakterystycznych głosów lub dźwięków np. odgłosów codziennej krzątaniny przy chatach czy gwaru ludzi przy kościele.
Górnośląski Park Etnograficzny jest położony na granicy Chorzowa i Katowic, na terenie Parku Śląskiego. Gromadzi zabytkowe drewniane domy, obiekty sakralne, gospodarcze i rzemieślniczo-przemysłowe z 5 subregionów województwa śląskiego. Organizuje lekcje i pokazy muzealne, widowiska plenerowe i imprezy folklorystyczne. (PAP)
akp/ lun/ mlu/