Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w czwartek 1439 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości.
Ten oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego.
Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie (najważniejsze z nich, to Święto Ofiarowania Kurban Bajram oraz święto zakończenia postu Ramadan Bajram - PAP) ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.
W pierwszy dzień nowego roku w meczetach i domach modlitw odprawiane są muzułmańskie modlitwy za pomyślność. Wczesnym popołudniem taka uroczystość odbędzie się m.in. w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.
Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP, który ma ponad 90 lat. Z okazji nowego, 1439 roku według kalendarza muzułmańskiego, przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz złożył życzenia polskim wyznawcom islamu.
"Niech ten rok będzie czasem pomyślnej kontynuacji wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć, wypełniony wiarą i optymizmem" - napisał Miśkiewicz.
Liderzy Związku liczbę polskich wyznawców islamu szacują na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, gdzie działają muzułmańskie gminy w Białymstoku, Bohonikach i Kruszynianach.
MZR ocenia, że w Polsce jest łącznie ok. 20-25 tysięcy wyznawców islamu. To przede wszystkim cudzoziemcy: dyplomaci, biznesmeni, studenci oraz uchodźcy z krajów muzułmańskich.
Robert Fiłończuk (PAP)
rof/ akw/