Polska Fundacja Narodowa finansuje cztery projekty na Wileńszczyźnie wspierając instytucje, które podtrzymują polską tradycję oraz upowszechniają polskie dziedzictwo kulturowe na Litwie – informuje w piątek PAP Temistokles Brodowski z PFN.
Te projekty to Instytut Polskiego Dziedzictwa na Litwie, Muzeum Chrztu Litwy, instalacja artystyczna prezentująca postaci historyczne związanych z Wileńszczyzną oraz rekonstrukcja barokowych organów koscielnych w Wilnie - wyliczył.
Prezes PFN Marcin Zarzecki powiedział PAP, że pomoc Fundacji w bardzo realny sposób uzupełnia dotacje przeznaczone przez resort kultury i dziedzictwa narodowego na projekty realizowane na Litwie. W jego ocenie "integrowanie zasobów różnych podmiotów dla wspierania kluczowych dla polskiej kultury działań to dobra praktyka".
Dofinansowanie odbywa się z ramach programu PFN "Polskie Dziedzictwo – Wschód", a te cztery projekty otrzymały łącznie ponad 6,6 mln 600 zł.
Pomoc Fundacji została skierowana m.in. na odrestaurowanie zabytkowych organów stanowiącym "polskie serce" Wilna kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy klasztorze franciszkanów.
"Ten największy projekt, oprócz samej rekonstrukcji barokowych organów, dotyczy organizacji festiwalu polskiej muzyki sakralnej XVIII i XIX wieku" - powiedział PAP członek zarządu Fundacji Michał Góras. "Tak cenne inicjatywy wpisują się w ochronę polskiego dziedzictwa narodowego poza granicami kraju i bez wątpienia cieszymy się, że to my możemy je wesprzeć" – dodał.
Polska Fundacja Narodowa działa również na rzecz powołania Muzeum Chrztu Litwy - platformy integrującej historię obu krajów.
Sfinansuje również całoroczną instalację artystyczną, która będzie prezentować postaci historyczne związane ze wspólnym dziedzictwem Polski i Litwy.
Ze środków PFN zostanie też powołany Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie, który zajmie się dokumentowaniem i przechowywaniem zbiorów o polskiej historii i obecności na Litwie.
Rozmówcy PAP podkreślili, że litewskie projekty fundacji koncentrują się na pomocy utrwalającej polskie dziedzictwo narodowe, a finansowe zaangażowanie PFN umożliwia ukazanie znaczenia wkładu Polski w historię Europy Środkowej i Wschodniej oraz budowanie narodowej tożsamości.(PAP)
autor: Aleksander Główczewski
ago/ pat/