Zgromadzenie Ogólne ONZ jednogłośnie przyjęło we wtorek rezolucję ustanawiającą dzień 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Inicjatorem prac nad rezolucją w tej sprawie była Polska – podało we wtorek MSZ.
Biuro Rzecznika Prasowego MSZ poinformowało w komunikacie, że szef polskiej dyplomacji podczas sesji Zgromadzenia w Nowym Jorku odniósł się do "rosnącej nietolerancji i bezprecedensowego wzrostu liczby aktów przemocy wobec osób należących do mniejszości religijnych" - poinformowało biuro Rzecznika Prasowego MSZ w komunikacie. Czaputowicz zwrócił uwagę m.in. na trudną sytuację ofiar prześladowań religijnych, często pozostawianych bez pomocy i wsparcia.
"Prawo do wolności myśli, sumienia i religii, powszechnie określane jako prawo do wolności religii lub przekonań, jest powszechnym prawem każdego człowieka i podstawą wielu innych praw" – mówił cytowany w komunikacie Czaputowicz.
Szef MSZ wskazał, że rezolucja "poza aspektem upamiętniającym, ma także zwiększać świadomość społeczności międzynarodowej w odniesieniu do sytuacji ofiar prześladowań religijnych, skłaniać do refleksji i intensyfikacji działań na rzecz pełnego respektowania praw mniejszości wyznaniowych, a także propagować wartości tolerancji religijnej i poszanowania różnorodności".
"Mamy nadzieję, że rezolucja pomoże w zwalczaniu przestępstw z nienawiści i aktów przemocy związanych z religią lub światopoglądem oraz wzmocni dialog między religiami" – dodał szef MSZ.
Prace nad rezolucją ustanawiającą Międzynarodowy Dzień rozpoczęły się z inicjatywy Polski pod koniec 2018 r. W opracowywaniu jej tekstu współuczestniczyła międzyregionalna grupa państw, w której skład weszły: Brazylia, Egipt, Irak, Jordania, Kanada, Nigeria, Pakistan oraz Stany Zjednoczone. Ostatecznie - jak podaje MSZ - "tekst współsponsorowało – wyrażając pełne poparcie dla zawartych w nim treści i zobowiązań – 85 państw członkowskich ONZ, reprezentujących wszystkie grupy geograficzne oraz różne religie i kultury".
"Ustanowienie Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie to duży sukces polskiej dyplomacji, który wpisuje się w realizację jednego z priorytetów polskiej polityki zagranicznej, jakim jest promocja prawa do wolności religii lub przekonań na forach międzynarodowych" - podkreśliło MSZ w komunikacie.
Jak zaznaczono, "dzięki naszej inicjatywie i zaangażowaniu udało się osiągnąć jednogłośne poparcie dla dokumentu dotykającego niezwykle ważnej dla społeczności międzynarodowej, a równocześnie wrażliwej politycznie kwestii".
Resort wskazuje w komunikacie, że "jest to pierwsza od wielu lat rezolucja, będąca autorskim projektem Polski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ - największego organu Organizacji, skupiającego wszystkie państwa członkowskie".
Międzynarodowy Dzień będzie stanowić wspólną platformę dla państw członkowskich, organizacji międzynarodowych i regionalnych, społeczeństwa obywatelskiego, jak i sektora prywatnego do zaangażowania się w wydarzenia upamiętniające ofiary i wspierające ocalonych - wyjaśniło MSZ w komunikacie.
Resort liczy, że coroczne obchody Międzynarodowego Dnia przyczynią się do zwiększania świadomości co do konieczności poszanowania różnorodności religijnej. "Pokażmy nasze wspólne zaangażowanie w zapewnienie wolności religii i przekonań" – wzywał Czaputowicz, cytowany w komunikacie resortu.
Minister spraw zagranicznych zapewnił, że Polska będzie ściśle współpracować ze społecznością międzynarodową w działaniach na rzecz ochrony wolności religijnych i osób prześladowanych z powodu religii lub wyznania. (PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ pś/