Polską flagę wciągnięto na maszt przy ratuszu w Toronto, ulicami śródmieścia przeszła w niedzielę polska parada zorganizowana przez obchodzący 90-lecie Kongres Polonii Kanadyjskiej, a z Polonią spotkali się goszczący w Kanadzie polscy politycy.
Przed paradą, odbywającą się w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, zwracając się do Polonii z życzeniami od prezydenta RP, przypomniał o znaczeniu Konstytucji 3 Maja w historii Polski.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska dziękowała Polonii za jej zaangażowanie, wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak przypomniał o tradycji konstytucyjnej, a minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, dziękował Polonii za "patriotyzm realizowany poza granicami Polski".
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podkreślił, że Konstytucja 3 Maja była w chwili jej uchwalenia "rewolucyjna".
W kontekście 232. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji i jej znaczenia dla odtworzenia polskiej państwowości, polscy politycy podkreślali zaangażowanie Polonii w pomoc Ukrainie, oraz znaczenie kontynuacji walki Ukrainy z rosyjską agresją.
Siewiera podkreślił, że "Ukraina walczy za wolność własną i naszą".
"Zwycięstwo Ukrainy jest jedyną możliwą opcją" - mówiła Gosiewska, zwracając uwagę na konieczność ukarania agresora, który chciał zaprowadzić na Ukrainie "imperialistyczny mir".
Błaszczak, dziękując za pomoc Kanadzie, zwracał uwagę na rolę NATO.
"Zachód pozbył się naiwności w ocenach Rosji" - powiedział PAP Grodzki. "Putin zakładał, że będzie inaczej, że podzieli Zachód, podzieli nas wszystkich, skłóci i tu się mocno zdziwił. Ważne jest, byśmy pozostali zjednoczeni, dopóki ostatni żołnierz rosyjski nie zostanie wygnany z terytorium wolnej, niepodległej Ukrainy" - dodał.
Wypowiadając się w imieniu premiera Kanady Justina Trudeau przebywającego w Londynie na koronacji, liberalny parlamentarzysta James Maloney przypomniał o znaczeniu związków między Polską a Kanadą i poinformował, że w parlamencie federalnym procedowany jest wniosek grupy parlamentarzystów o uznanie maja za Miesiąc Polskiego Dziedzictwa a 3 maja za Dzień Polskiej Konstytucji.
Przyjęcie takiego wniosku przez parlament oznacza poparcie dla upamiętniania wkładu Polonii do kanadyjskiego społeczeństwa i podkreślenie znaczenia Polonii kanadyjskiej dla "siły i różnorodności Kanady". Od ubiegłego roku maj jest Miesiącem Polskiego Dziedzictwa w prowincji Ontario.
Życzenia złożył Polonii także szef Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre.
Mimo ulewnego deszczu, w paradzie wzięło udział od 300 do 400 osób, jak mówili PAP znajdujący się pod ratuszem policjanci.
Z Toronto Anna Lach (PAP)
lach/ sp/