I wojna światowa

04.04.2018

Pomnik na Wzgórzu Kaim wpisany do rejestru zabytków

Pomnik na Wzgórzu Kaim. Źródło: Wikimedia Commons Pomnik na Wzgórzu Kaim. Źródło: Wikimedia Commons

Pomnik na Wzgórzu Kaim - i jego najbliższe otoczenie - został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. O wpisie przesądziła wartość historyczna miejsca i walory artystyczne samego pomnika – powiedział PAP wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski.

Wpis ma ochronić ten teren przed intensywną zabudową.

Podczas I wojny światowej na Wzgórzu Kaim rozegrała się 6 grudnia 1914 r. krwawa bitwa o Kraków pomiędzy armią austro-węgierską a rosyjską. Blisko 3 tys. ofiar upamiętnia obelisk, postawiony na wzgórzu rok później.

"Wpis dotyczy pomnika wraz z najbliższym otoczeniem. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, ale mam nadzieję, że będzie utrzymana. Przesądziła po tym wartość historyczna miejsca i walory artystyczne samego pomnika. Przede wszystkim to świadek historii – pomnik stanął tam w rocznicę bitwy, czyli w grudniu 1915 r. To była w przypadku Krakowa największa bitwa I wojny światowej" – mówił Jan Janczykowski.

Dodał, że trwają prace nad dokonaniem kolejnego wpisu dotyczącego Wzgórza Kaim. Chodzi o zachodnią część pola bitwy, gdzie zachowały się pozostałości dawnych fortyfikacji.

W styczniu tego roku prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie możliwości znieważenia zwłok podczas prowadzenia prac budowlanych na Wzgórzu Kaim. Na stokach wzgórza wybudowano osiedle mieszkaniowe. W wyniku prowadzonych oględzin na wzgórzu nie ujawniono żadnych szczątków.

Wzgórze Kaim znajduje się na granicy Krakowa i Wieliczki. Wcześniej stojący tam obelisk figurował jedynie w ewidencji zabytków, co ograniczało możliwości jego ochrony. Chęć wykupienia części terenu zadeklarowało miasto Kraków, które planuje wpisanie go do planu zagospodarowania przestrzennego jako terenów zielonych. Podobne działania, dotyczące wykupu części terenów wokół pomnika, deklarowały także władze Wieliczki. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

edytor: Paweł Tomczyk

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL