Ponad 11,7 mln zł unijnego dofinansowania zostało przeznaczone na rewitalizację zaniedbanych terenów poprzemysłowych Przylasku Rusieckiego w krakowskiej Nowej Hucie. Za trzy lata powstaną tam tereny rekreacyjne z kąpieliskiem nadzorowanym przez ratownika.
Nowy obszar rekreacyjny obejmie tereny starej żwirowni w Przylasku Rusieckim w dawnym zakolu Wisły. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku wydobywano tam żwir na potrzeby kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Po działalności wydobywczej pozostało 14 zbiorników wodnych, wśród których największy stanowi ulubione miejsc wypoczynku mieszkańców Nowej Huty i okolic.
Kąpielisko o powierzchni ponad 26 ha, w którym obecnie brakuje podstawowego wyposażenia, takiego jak np. przebieralnie dla odpoczywających czy toalety zostanie kompleksowo zmodernizowane i unowocześnione dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Według członka zarządu województwa małopolskiego Leszka Zegzdy, Przylasek Rusiecki to nieco zapomniany, ale wyjątkowo malowniczy zakątek na mapie Krakowa i Małopolski.
„Już niedługo mieszkańcy naszego regionu znajdą w nim doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, a turyści będą mogli podziwiać piękno krajobrazu, ale też dowiedzieć się więcej na temat Nowej Huty i jej industrialnego dziedzictwa” - zapowiedział Zegzda w czwartek.
W ramach inwestycji powstaną specjalne kąpieliska z piaszczystą plażą, boiskiem do gry w piłkę plażową i polaną, na której będzie można organizować koncerty plenerowe. Do dyspozycji wypoczywających będą też specjalne pomosty, platforma do wodowania niewielkich łodzi oraz wypożyczalnia rowerków wodnych. Przewidziano także budowę nowych ścieżek dla spacerowiczów i rowerzystów.
Na potrzeby kąpieliska będą wykorzystywane źródła geotermalne, które zostały zidentyfikowane na terenach sąsiadujących z Przylaskiem Rusieckim.
Z myślą o wędkarzach po zachodniej stronie zbiornika zaprojektowano pomosty, na których będą znajdować się stanowiska do uprawiania tego sportu.
Projektanci zadbali, by teren ten zachował dotychczasowe walory przyrodnicze. Nowy projekt zieleni wykorzystuje rodzime gatunki drzew, krzewów i traw: jesiony wyniosłe, czeremchy, wierzby Iwa, derenie, czarne bzy, tatarak, czy trzmieliny pospolite. Atrakcją parku będzie też łąka kwietna, kwitnąca od wiosny do jesieni.
Inwestycja – powstająca w ramach program "Kraków - Nowa Huta Przyszłości” – będzie wykorzystywać nowoczesne rozwiązania z zakresu smart city. Dlatego na terenie przewiduje się zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem zewnętrznym. Lampy będą równocześnie przekaźnikami bezprzewodowego internetu oraz systemem nagłośnienia. W pobliżu miejsc parkingowych stanie stacja ładowania samochodów elektrycznych.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
edytor: Dorota Skrobisz
rgr/ skr/