Średniowiecze

11.06.2018

Ponad pół miliona turystów zwiedziło już w tym roku kopalnię soli w Wieliczce

Turyści zwiedzają Kaplicę św. Kingi w zabytkowej części kopalni soli w Wieliczce (woj. małopolskie), 20 bm. Fot. PAP/L. Muszyński Turyści zwiedzają Kaplicę św. Kingi w zabytkowej części kopalni soli w Wieliczce (woj. małopolskie), 20 bm. Fot. PAP/L. Muszyński

Blisko 600 tys. turystów (598, 5 tys.) zwiedziło w ciągu pięciu miesięcy br. kopalnię soli w Wieliczce. To o 46,6 tys. więcej niż w tym samym okresie roku 2017 – podkreślają władze kopalni i spodziewają się pobicia zeszłorocznego rekordu frekwencji, wynoszącego 1,7 mln turystów w ciągu roku.

"Odnotowaliśmy 8-procentowy wzrost liczby gości. Prawie 600 tys. turystów od stycznia do maja – ten wynik cieszy i napawa optymizmem" – podał Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna.

Jak podkreślił, należy spodziewać się, że w okresie wakacyjnym trend wzrostowy zostanie utrzymany. "Do sezonu jesteśmy dobrze przygotowani: usprawniliśmy system rezerwacji, organizacji oraz obsługi ruchu turystycznego" – poinformował Konieczny.

Od stycznia do maja łącznie po Trasie Turystycznej oraz Trasie Górniczej wędrowało 346,6 tys. gości z zagranicy oraz 251,9 tys. Polaków. W porównaniu z rokiem ubiegłym przybyło obcokrajowców – o 58,8 tys. osób.

Tradycyjnie już najliczniejsi byli turyści z Wielkiej Brytanii - 42 tys. (o 9,4 tys. osób więcej niż rok temu). Drugie miejsce przypadło turystom włoskim (30 tys. gości, o 3,7 tys. więcej), trzecie zaś Niemcom (27,4 tys. osób, o 5,1 tys. więcej).

Kolejni na liście to Hiszpanie, Francuzi oraz Amerykanie (13,9 tys.). Wysoko w statystyce pojawili się Chińczycy i Koreańczycy (odpowiednio miejsce 11. i 12.)

Wysoką frekwencją cieszy się również zbudowana w Parku św. Kingi tężnia solankowa. Do końca maja odwiedziło ją 56,3 tys. osób (o 28 tys. więcej niż w 2017 r.). W tym roku zimowa przerwa w leczniczych inhalacjach trwała od połowy stycznia do końca marca. Podczas ferii zimowych na dziedzińcu tężni działało lodowisko, z którego skorzystało blisko 4 tys. osób.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W czerwcu 2013 r. na listę UNESCO została także wpisana kopalnia soli w Bochni razem z Zamkiem Żupnym w Wieliczce.

W ten sposób na liście jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce. Obiekty te razem z warzelniami i składami soli tworzyły powstałe pod koniec XIII wieku przedsiębiorstwo królewskie Żupy Krakowskie. Przedsiębiorstwo działało w tej formie przez blisko 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski w r. 1772. Żupa krakowska była największym w dawnej Rzeczypospolitej zakładem przemysłowym i jednym z największych w Europie.(PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL