We wtorek w Poznaniu, po kilkumiesięcznej przerwie, otwarte zostało Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Placówka przygotowała przearanżowaną ekspozycję stałą „Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć”.
Jak poinformowała we wtorek Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Czerwca '56, na ekspozycji pojawiły się nowe eksponaty, treści, dokumenty i nowe multimedia.
"Kuratorami obecnej wystawy są Kinga Przyborowska i Łukasz Szudarski. Ekspozycja została przygotowana w oparciu o wystawę istniejącą w latach 2007-2019. Przetrwała idea przyświecająca muzeum narracyjnemu, która przenosi zwiedzających do Poznania z lat 50. XX wieku, a nasi goście stają się w pewnym sensie uczestnikami pamiętnego 28 czerwca 1956 roku" - podała Sochacka.
Jak dodała, na nowo przygotowane zostało mieszkanie z lat 50. Większość fotografii została pogrupowana tematycznie, dzięki czemu opowieść o Czerwcu stała się lepiej usystematyzowana i jaśniejsza.
"Wprowadzone przez nas zmiany sprawiły, że sporo miejsca znalazła często pomijana w historycznej narracji kwestia życia codziennego. Osobne miejsce znalazł m.in. wątek dotyczący zagranicznych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich i korespondentów opowiadających o Czerwcu '56. Zaakcentowano wyraźniej udział dzieci w pochodzie, a także rolę lekarzy i pielęgniarek, ratujących rannych" – powiedziała Anna Sochacka.
Wzbogacone zbiory można oglądać od wtorku do niedzieli od godziny 10.00 do 15.00.
Otwarte w 2007 roku Muzeum Czerwca '56, powstało z inicjatywy środowisk kombatanckich i ówczesnego wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza.
28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/