Blisko 50 potomków rodu Wieruszów z kraju i zagranicy spotkało się w piątek w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie), gdzie znajduje się największa kolekcja pamiątek po Alfredzie Wieruszu-Kowalskim oraz stała wystawa jego obrazów.
Potomkowie i krewni rodu Wieruszów spędzą w Suwałkach dwa dni. W piątek uczestniczą w spotkaniu w Muzeum Okręgowym, gdzie rozmawiają o swojej rodzinie i jej historii. Po wspólnym obiedzie obejrzą wystawę Alfreda Wierusza-Kowalskiego i posłuchają specjalnego koncertu.
W sobotę uczestnicy spotkania posadzą na suwalskich bulwarach drzewo, które ma być symbolem rodu Wieruszów-Kowalskich w tym mieście.
Spotkanie po raz drugi zorganizowała kustosz suwalskiego muzeum Eliza Ptaszyńska, która poświęciła swoją pracę poznaniu historii i dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz jego rodziny. „Jesteśmy nastawieni na integrację, bo część rodziny się nie zna. Jednym z naszych celów jest także poznawanie historii rodu, który korzeniami sięga trzynastego wieku” - powiedziała PAP Ptaszyńska.
Dodała, że najważniejszym celem zlotu rodziny jest możliwość spotkania się, poznania i zacieśnienia więzi. Podkreśliła, że ważnym elementem spotkania będą opowieści i wspomnienia jego uczestników.
Muzeum od wielu lat gromadzi dzieła i pamiątki związane z rodziną Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Obecnie posiada największą ich kolekcję na świecie. W 2013 r., po remoncie zabytkowego budynku muzeum, została otwarta na nowo zaaranżowana wystawa Wierusza-Kowalskiego. Mieści się ona w trzech salach, gdzie można obejrzeć ponad 50 obrazów.
„Organizując te spotkania mamy też nadzieję na nowe kontakty i dostęp do archiwaliów, o których nie wiemy. Chcemy także, by nazwisko Wierusz-Kowalski jeszcze powszechniej było kojarzone z Suwałkami” - dodała Ptaszyńska.
W zbiorach suwalskiego muzeum znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Część z nich można oglądać na wystawie poświęconej Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Wiele eksponatów jest też w muzealnych magazynach.
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium. W 2015 r., w setną rocznicę jego śmierci, na jednym z wieżowców w Suwałkach powstał mural poświęcony artyście. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ dki/