Powstające Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, które będzie dostępne dla zwiedzających w 2021 r., znalazło się już na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Placówka zebrała ostatnio zgłoszenia b. hutników, których opowieści staną się częścią głównej wystawy.
Muzeum Hutnictwa chorzowski samorząd przygotowuje od kilku lat. W sierpniu ub. roku miasto utworzyło instytucję kultury pod tą nazwą. W oparciu o przyszłą siedzibę w remontowanej hali byłej elektrowni chorzowskiej Huty Królewskiej obecnie przygotowywana jest wystawa. W ostatnich tygodniach miasto podało, że placówka będzie dostępna dla zwiedzających w 2021 r.
We wtorek chorzowski magistrat przekazał, że powstająca placówka dołączyła już do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH). To największa w Europie sieć współpracy zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury, a jednocześnie międzynarodowe stowarzyszenie oraz jeden z 38 Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy.
Według władz miasta Muzeum Hutnictwa będzie pierwszą tej skali instytucją w Polsce, opowiadającą o historii hutnictwa żelaza. Podkreślając związki miasta z branżą, miejscowy samorząd akcentuje m.in., że pierwotna nazwa Chorzowa to - Królewska Huta, a obecna dzielnica Batory nazywała się kiedyś Hutą Bismarcka.
Rozpoczęcie robót budowlanych w przyszłej siedzibie muzeum było następstwem przyznania w 2018 r. unijnego dofinansowania do projektu rewitalizacji i udostępnienia poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska. Samorząd Chorzowa – ze swoimi planami, do których otrzymał 17 mln zł dotacji - jest w tym projekcie partnerem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Wystawa stała powstaje w odnowionym budynku elektrowni dawnej Huty Królewskiej (późniejsza nazwa to Kościuszko). Poza maszynami, zdjęciami, pamiątkami, znajdą się na niej filmy, w których byli hutnicy i hutniczki opowiedzą o swojej pracy. W ostatnich tygodniach placówka szukała chętnych do podzielenia się takimi opowieściami; we wtorek miasto podało, że zebrano zgłoszenia ponad 30 takich osób.
„W sierpniu i wrześniu planujemy przystąpić do nagrywania wywiadów filmowych” - zaznaczył cytowany dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) Adam Kowalski. Jak sygnalizował już wcześniej, każdy uczestnik będzie miał możliwość akceptacji powstałego materiału.
Powstające muzeum zaprasza m.in. 18 lipca na chorzowski rynek, gdzie odbędą się gra miejska "Chorzów. W krainie wygasłych wulkanów", warsztaty edytowania Wikipedii (Wiki-Chorzów) oraz zbiórka pamiątek hutniczych pod hasłem „Mosz co w doma po hucie?”.
ERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo industrialne i pomaga wprowadzać na rynek turystyczny ciekawe obiekty poprzemysłowe. Zrzesza atrakcje tego typu, położone m.in. na kilkudziesięciu regionalnych turystycznych szlakach przemysłowych, głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Przynależność do ERIH daje przede wszystkim korzyści z punktu widzenia prestiżowego i promocyjnego – informacje o jego obiektach znajdują się bowiem w najważniejszych podobnych miejscach w Europie.
Główny szlak ERIH składa się z punktów kotwicznych, część z nich jest w Polsce. Są to: Exploseum w Bydgoszczy (poświęcone technice wojennej), Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Manufaktura w Łodzi (poświęcona włókiennictwu), Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Browaru Żywiec oraz Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu).
W ramach projektu ERIH funkcjonują też szlaki regionalne, rozchodzące się z punktów kotwicznych; w Polsce jest to grupujący ponad 40 obiektów Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/dki/